<p>Az ember azt gondolná, hogy a racionális gondolkodásukról és jó szervezőképességükről híres németeknél ismeretlen dolog a pazarlás, a fölösleges dolgokra kidobott pénz.</p>
Adópénzek pazarlása német földön
Pedig az adófizetők szövetségének évente kiadott "fekete könyve" szép számmal pellengérez ki olyan eseteket, amikor állami vagy önkormányzati illetékesek az ablakon szórják ki az adófizetők pénzét.
Az október végén megjelent legújabb fekete könyvet bemutatva Karl-Heinz Däke, a szövetség elnöke kiemelte a Bundestag melléfogását. A parlament még tavaly elhatározta, hogy a Reichstag épülete és a képviselői irodaház között közvetlen összeköttetést teremt a honatyák kényelme érdekében. Hogy utóbbiak esőben, hóban is száraz lábbal érhessék el irodájukat, a Bundestag elnöksége 80 méter hosszú alagutat fúratott az irodaház és a Reichstag között. Ez nem kevesebb, mint 7,5 millió eurójába került az államnak, vagyis az adófizetőknek. "Egy fedett híd építése nagyságrenddel olcsóbb lett volna" - dohogott Däke.
A szövetség elnökének kedvenc céltáblái a honatyák. Közülük 115-en tavaly összesen 396 darab Mont Blanc márkájú tollat rendeltek maguknak - persze államköltségen. A végszámla összege 68 800 euróra rúgott. "A lépés formailag nem kifogásolható, ám a mértékletesség és a tisztesség elve igencsak csorbát szenvedett" - kommentálta az ügyet Däke.
A fekete könyvbe kívánkozó legdurvább esetet Bajorországban jegyezték föl a krónikások. Az ottani tartományi bank, a BayernLB részesedést vásárolt az osztrák Hypo Alpe Adria bankban, amely hamarosan csődközeli helyzetbe került. A bajorok egy idő után kiszálltak, 1 euró jelképes áron adva el részesedésüket az osztrák államnak. Az okozott kár értéke 3,7 milliárd euró, amit a bajor adófizetőknek kell állniuk. A legmeghökkentőbb azonban a müncheni magyarázat volt, miszerint az illetékesek utólag "sajnálatos hibának" minősítették az osztrák bank felvásárlását.
A fenti összeg mellett eltörpül az a kár, amelyet hibás számítás és tervezés okozott a Köln-Frankfurt közötti új, szuperexpresszek számára épített vasútvonalon. A zajvédő fal egy szakasza beomlással fenyeget, miután hibásan számolták ki a 250 km/óra sebességgel száguldó vonatok által keltett légörvények szívó hatását. Emiatt húsz kilométernyi új falat kellett építeni 73 millió euróért - ebből az államot (vagyis az adófizetők zsebét) 16,6 millió terheli.
A legkülönlegesebb a Rügen szigeti Bergen község futballpályájának az esete. A pályát évekkel ezelőtt kétmillió euróért felújították - ám utána kiderült, hogy nagy esők hatására bokáig ér a víz a gyepen. A városatyáknak szokatlan ötletük támadt: tavaly nyáron 200 ezer különleges tenyésztésű földigilisztát rendeltek egy holland cégtől, abban a reményben, hogy a gyűrűsférgek fellazítják a pálya talaját, és a víz majd leszivárog a mélyebb földrétegekbe. A giliszták azonban inkább a felszínen furkálódtak, számtalan kis kupacot hagyva maguk után, a talaj minősége tovább romlott. A holland cég által benyújtott számlát (7036 euró) azonban ki kellett fizetni. A futballpálya változatlanul használhatatlan, a helyi egyesület csapata műfüves pályán edz és játszik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.