A tárgyalások főbb pontjai

Luxembourg. Az Európai Unió és Törökország a múlt keddre virradóra kezdték meg a csatlakozásról szóló tárgyalásokat.

Luxembourg. Az Európai Unió és Törökország a múlt keddre virradóra kezdték meg a csatlakozásról szóló tárgyalásokat. Az unió által elfogadott tárgyalási keret – lényegében erről folyt a kemény vita Ausztria és a többiek között – fő pontjai a következők:

A TÁRGYALÁSOK CÉLJA

A tárgyalások közös célja Törökország csatlakozása. A tárgyalások nyílt folyamat, eredményét nem lehet előre garantálni. Figyelembe véve az összes koppenhágai kritériumot, ha Törökország nem lesz képes teljesíteni minden, taggá válásához szükséges kötelezettségét, szavatolni kell, hogy biztosan beágyazódjon az európai struktúrákba a lehető legerősebb kapocs révén.

Törökország csatlakozásának lehetnek alapvető pénzügyi következményei, a tárgyalásokat csak a pénzügyi perspektíváknak egy 2014-gyel kezdődő időszakra vonatkozó meghatározása (vagyis az EU-költségvetés) után lehet lezárni. A TÁRGYALÁSOK FELFÜGGESZTÉSE

Abban az esetben, ha Törökország súlyosan és folyamatosan megsérti a szabadság, a demokrácia elveit, az emberi jogokat, az alapvető szabadságokat, valamint a jogállamiságot, amelyeken az EU alapul, az Európai Bizottság javasolni fogja a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését. A (külügyminiszteri) Tanács minősített többséggel dönt az ajánlásról.

A KÖZÖSSÉGI VĺVMÁNYOK ALKALMAZÁSA

A csatlakozás magával vonja valamennyi olyan jog és kötelezettség elfogadását, amelyek az unió rendszeréhez és annak intézményi kereteihez kapcsolódnak, s amelyeket az unió vívmányainak neveznek. Ennek része a szerződések tartalma, elvei és politikai célkitűzései, a törvénykezés és az elfogadott döntések, az európai bíróság igazságszolgáltatása és a nemzetközi egyezmények.

Az EU elfogadhatja Törökországnak bizonyos átmeneti intézkedésekre vonatkozó kérését azzal a feltétellel, hogy azok időben és jelentőségükben korlátozottak.

BEFOGADÓKÉPESSÉG

Az uniónak Törökország befogadására való képessége, fenntartva az integráció ritmusát.

CIPRUS

Az EU további erőfeszítéseket kér Törökországtól a ciprusi kérdés átfogó megoldásának kérdésében az ENSZ keretén belül, valamint előrehaladást a Törökország és valamennyi EU-tagállam közötti kétoldalú kapcsolatok normalizálásában, beleértve a Ciprusi Köztársaságot.

Az EU azt kéri, hogy Törökország teljesítse a vámuniós megállapodással kapcsolatos kötelezettségeit és annak kiterjesztését az új tagállamokra.

ELJÁRÁSI REND

A tárgyalások kormányközi konferencia keretében zajlanak. A megbeszélések kezdete előtt a bizottság megkezdi az elért eredmények vizsgálatát, hogy felmérjék Törökország felkészültségi fokát e tárgyalásokra minden egyes területen, és egyben információkat kapjanak azokról a problémákról, amelyek felmerülhetnek a tárgyalásokon.

Törökországnak a csatlakozás útján történt előrelépéseiről szóló rendszeres, az Európai Bizottság által készített jelentései alapján a (külügyminiszteri) Tanácsnak egyhangúlag kell szavaznia minden fejezet lezárásáról és megnyitásáról. (eurohirek.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?