<p>A Szajan-Susenszki erőműben megkezdődnek a helyreállítási munkálatok, a rendkívüli helyzetek minisztériumának csapatai lassan elvonulnak, s energetikai szakemberek érkeznek a helyükre - jelentette be hétfőn reggel Szergej Saposnyikov, a rendkívüli helyzetek minisztériuma (MCsSz) polgári védelmi osztályának vezetője.</p>
A Szajan-Susenszki erőműben megkezdődik a helyreállítás
A világ egyik legnagyobb vízi erőművében múlt hétfőn eddig ismeretlen okból egy hatalmas hullám romba döntötte a gát lábánál lévő géptermet, és elárasztotta azt, valamint az alatta lévő számos szintet. Hétfőig 69 dolgozó holttestét találták meg, további hat embert még keresnek.
A szakértők szerint a baleset során kiömlött mintegy 40 tonna olajat a vízről sikerült eltakarítani a hétvégére, s a környék ivóvízellátása teljesen helyreállt.
Közben a katasztrófában életüket vesztettek családjai tekintélyes kárpótlást követelnek: noha a RusGidro, az erőmű tulajdonosa minden elhunyt után egymillió rubelt ajánlott fel, s ezt az állam további egymillióval egészítené ki, a családok ötmillió, a sérülteknek fejenként 300 ezer rubelt követelnek, továbbá azt, hogy a kifizetéseket kezdjék meg még augusztusban.
A családok úgynevezett "szülői bizottságba" tömörültek, s ennek szóvivője, Nyikolaj Holob a BBC brit műsorszolgáltatónak elmondta: követeléseiket írásban átadták a RusGidro illetékeseinek, s a levél további anyagi követeléseket is tartalmaz, ezekről azonban egyelőre nem kívánnak szólni. Holob szerint a bizottságba tömörültek "igen elszántak, sőt, agresszív hangulatban vannak, s még arra is készek, hogy szabotálják a helyreállítást". Holob 33 éves fia életét vesztette, egy hat- és egy kilencéves gyereket hagyott hátra, s holttestét még nem találták meg.
Ha teljesítik a követeléseket, csak a kártérítések közel 400 millió rubelt emésztenek fel. Közben a minapi ingusföldi öngyilkos merénylet áldozatainak nevében a köztársaság illetékesei már hangsúlyozták: az elhunytak után hasonló kártérítést szeretnének, mint amennyit az erőműbaleset áldozatainak családjai kapnak, mert "nem lehet, hogy eltérő ára legyen az emberéletnek az Oroszországi Föderáció különböző vidékein".
A Kommerszant című lap hétvégi számában azt írta, a történtek felhívják a figyelmet arra, hogy a szovjet örökség kezdi kilehelni a lelkét, és "nincs kizárva, hogy a baleset csak az első, hiszen a többi erőmű berendezései is 30-40 éve működnek", és számos szakértő szerint legalább 75 százalékban amortizálódtak.
Szergej Smatko energetikai miniszter a helyreállítás költségeit a Kommerszantnak nyilatkozva 40 milliárd rubelre becsülte. Egyelőre nem tudni, honnan fedezi ezt a RusGidro, amely banki hitelekről és állami segélyről tárgyal, továbbá azt tervezte, hogy a fogyasztókra terheli a költségeket. Az utóbbinak azonban elejét veheti az energiapiac feletti állami ellenőrzés ideiglenes bevezetése, amit Putyin kormányfő helyezett kilátásba - írták a lapok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.