<p>Fredrik Reinfeldt svéd és Mark Rutte holland kormányfő is kijelentette szerdán, hogy Jean-Claude Juncker volt luxemburgi miniszterelnököt támogatja az Európai Bizottság elnöki posztjára, ha az EU állam- és kormányfőinek minősített többsége és az Európai Parlament is őt akarja.</p>
A svéd és a holland kormányfő is Junckert támogatja
E két miniszterelnök kezdetben osztotta David Cameron brit miniszterelnök fenntartásait Junckerrel kapcsolatban. Most szerdán mindketten hazájuk parlamentjében nyilatkoztak.
"Ha szavazás lesz Junckerről, akkor Hollandia nem ellene szavaz, hanem mellette" - jelentette ki a holland kormányfő. Hozzátette: nem biztos, hogy a mostani brüsszeli EU-csúcson döntenek a bizottsági elnök személyéről. - A lehető legszélesebb koalícióra van szükség az unió növekedésre és munkahelyteremtésre összpontosító reformterve mögött - szögezte le.
Reinfeldt két héttel ezelőtt a The Financial Timesnak adott interjújában még megkérdőjelezte Juncker bizottsági elnökké jelölésének legitimitását. "Nem támogatjuk az ötletet, mivel ez lehetetlenné tenné bárki más jelölését, és számos potenciális bizottsági elnököt kizárna. Ügyelni kell a különböző intézmények közötti egyensúlyra" - mondta. Az akkori cikk szerint a svéd miniszterelnök azt szeretné, ha a szabadkereskedelemre és az európai versenyképesség javítására összpontosító reformok határoznák meg a következő bizottság programját. Reinfeldt az interjú másnapján a svédországi Harpsundban vendégül látta egy szűk körű egyeztetésre Cameront, Ruttét és Angela Merkel német kancellárt. Az akkor elhangzott nyilatkozatokból is az derült ki, hogy Reinfeldt a Junckert kezdettől fogva ellenző Cameron álláspontjához áll közelebb. Most szerdán viszont parlamenti képviselők előtt kijelentette: "ha Juncker mögé áll az állam- és kormányfők minősített többsége, s őt támogatja az Európai Parlament is, akkor ez azt jelenti, hogy a lisszaboni szerződés szabályait tiszteletben tartják. S akkor a kormány is támogatja, hogy Svédország csatlakozzon ehhez a többséghez."
Egy meg nem nevezett, magas rangú német kormánytisztviselő azt közölte szerdán a Reuters brit hírügynökséggel: London ragaszkodik ahhoz, hogy az EU-csúcson szavazzanak a bizottsági elnök személyéről. Az illető hozzátette: arra számít, hogy a nagyon nagy többség Junckerre voksol. Egy meg nem nevezett EU-nagykövet azt mondta szintén a Reutersnak, hogy Juncker jelölését már csak Cameron és Orbán Viktor magyar kormányfő ellenzi, így szavazás esetén 26-2 arányban fognak alulmaradni.
A Reuters emlékeztetett, hogy Orbán Viktor - akit a hírügynökség az EU " egyfajta tekintélyelvű páriájaként" említett - kedden megerősítette: ellenzi, hogy Juncker legyen a bizottsági elnök. Az EU állam- és kormányfői korábban általában konszenzussal jelölték a bizottsági elnököt, s így nem volt szükség szavazásra a személyéről.
A brit miniszterelnök viszont ez utóbbit akarja, s már hétfőn megnyerte Herman Van Rompuynek, az állam- és kormányfőket tömörítő testület, az Európai Tanács elnökének a beleegyezését ehhez. Rompuy ugyanis eltökélt amellett, hogy a pénteken véget érő csúcson döntés szülessen az ügyben, ne halogassák a kérdést. Az állam- és kormányfők döntését az EP többségének is jóvá kell hagynia egy július 16-án megtartandó szavazáson.
A Reuters értesülései szerint több EU-s tisztségviselő is kereste a megegyezést Cameronnal annak érdekében, hogy Nagy-Britannia ne szigetelődjön el, de ő elutasította ezeket a kezdeményezéseket, inkább kitartva "elvi álláspontja" (azaz Juncker elvetése) mellett. Pedig az illetők felvetették, hogy London mondja meg: milyen bizottsági helyet szeretne, szándéka szerint az EU mire koncentráljon a következő években, és szerinte milyen rendszerben kellene kiosztani a legfontosabb uniós tisztségeket - jelezve, hogy ezekben a kérdésekben a brit vezetés akár engedményeket is kaphatna.
Junckernek egy berlini látogatása alkalmával feltették a kérdést, hogy szerinte jelölt lesz-e a csúcs végére a bizottsági elnöki posztra. "Ha az egészséges józan paraszti ész győz, akkor így lesz. De úgy tűnik, hogy az egészséges józan paraszti észt nagyon egyenlőtlenül osztották szét" - válaszolta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.