London. A jóakarat és a szolidaritás nem elég, a nemzetközi közösség nyújtson kézzelfogható támogatást a Palesztin Hatóságnak – jelentette ki Tony Blair a közel-keleti helyzet rendezéséről tárgyaló londoni nemzetközi konferencián mondott nyitóbeszédében.
A jóakarat kevés, több pénz kell
Mahmúd Abbász arra kérte a nemzetközözi közösséget, nyújtson pénzügyi, erkölcsi és politikai támogatást a palesztinoknak. Szavai szerint a Palesztin Hatóság végleges döntést hozott arról, hogy rendet tesz az egymással is versengő palesztin biztonsági szolgálatok között. „Végleges döntést hoztunk arról, hogy egyesítjük a biztonsági gépezetet, s továbbra is érvényt szerzünk ezen elhatározásunknak.” Nem tért ki viszont arra, hogyan fog kinézni a palesztin biztonsági szervek rendszere az áramvonalasítás után. A nemzetközi közösség azt szeretné, ha a palesztin vezetés három szervezetbe tömörítené, s egy miniszter irányítása alá helyezné a burjánzó szolgálatokat. Palesztin részről kezdetben helytelenítették a konferencia napirendjének korlátozott voltát. (Azt szerették volna, ha Jeruzsálem státusáról, a jövőbeli palesztin állam határairól, valamint a palesztin menekültek, illetve leszármazottaik sorsáról is szó esik.)
Az amerikai külügyminiszter felszólította Izraelt, ne tegyen olyan lépéseket, amelyek kudarcba fullaszthatják a közel-keleti béke megteremtésére irányuló erőfeszítéseket. Condoleezza Rice történelmi intézkedésnek minősítette a gázai övezeti, illetve bizonyos ciszjordániai zsidó telepek felszámolását, de világossá tette: az USA elvárja Izraeltől valamennyi ígéretének teljesítését. Azt mondta, oly módon kell segítséget nyújtani, hogy az új palesztin állam valóban életképes legyen; egy területileg nem egységes, szétszabdalt állam nem működőképes. Rice bejelentette azt is, hogy William Ward tábornok, az USA különmegbízottja hamarosan átteszi székhelyét a Közel-Keletre. Az lesz a feladata, hogy összehangolja azokat a nemzetközi erőfeszítéseket, amelyek a palesztin területeken a biztonság megerősítését célozzák, illetve szükség esetén kész segíteni az izraeli és a palesztin fél együttműködését biztonsági kérdésekben.
Javier Solana a palesztinok életkörülményeinek javítását szorgalmazta. Külön Izraelnek címezve rámutatott: az ilyen lépések is segítik a terrorizmus elleni harcot.
Izrael távolmaradásának egyik oka, mint a Háárec tegnapi cikkéből is kitűnik: „a konferencia záródokumentuma nem ír elő konkrét lépéseket a Palesztin Hatóság számára a palesztin erőszakcselekményekkel szemben. A szövegben csak általános kötelezettségvállalás szerepel”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.