<p>A franciák 41 százaléka ellenzi új mecsetek, 46 százalékuk pedig új minaretek építését - derül ki a Le Figaro című párizsi napilapban csütörtökön közölt felmérésből.</p>
A franciák fele sem akar új muzulmán imahelyeket
Az Ifop közvélemény-kutatóintézet szerint a megkérdezettek alig 19 százaléka támogatja a mecsetek építését, amennyiben azt a muzulmán hívők kérik. A franciák 36 százaléka közömbös a kérdést illetően, négy százaléknak pedig nincs véleménye.
Húsz évvel ezelőtt a franciák 38 százaléka nem kívánt mecsetet látni lakhelye közelében, de a következő évtizedben csökkent az elutasítás: 2001-ben már csak 22 százalékuk ellenezte azok építését és 46 százalékos volt a közömbösek tábora.
A 983 nagykorú francia megkérdezésével - a minaretépítést elutasító svájci népszavazást követően - december 1-én és 2-án készült közvélemény-kutatásban a minaretek építésének betiltása mellett foglalt állást a franciák 46 százaléka, 40 százalék viszont nemet mondott a tiltásra, 14 százaléknak pedig nincs véleménye.
A Le Figaro szerint az Európa legjelentősebb, becslések szerint 5 milliós muzulmán közösségét számláló Franciaország a legelfogadóbb a muzulmán bevándorlókkal szemben, akiknek megközelítőleg kétezer mecset áll rendelkezésére az országban. A minaretek száma alig tíz, s építésük eddig nem váltott ki országos vitákat. A svájci referendum eredményét valamennyi parlamenti párt a vallásszabadság nevében elítélte, és azt hangoztatta, hogy a kérdés nem merül fel Franciaországban.
Jérome Fourquet, az Ifop igazgatóhelyettese szerint viszont a felmérés azt mutatja, hogy az évtizedes politikai erőfeszítések ellenére a muzulmán vallás elutasítása még soha nem volt ilyen jelentős Franciaországban. A megkérdezettek az iszlámot "hódító vallásként" érzékelik, kollektív szokásait és terjedését pedig a társadalom kereszténynek tekintett alapjával ellentétesnek vélik. A minaret - a reggeli imára hívó müezzin nélkül is - a muzulmánok jelenlétének túlságosan látható szimbólumaként jelenik meg a franciák számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.