<p>David Cameron brit kormányfő közeli munkatársai - köztük legfőbb politikai tanácsadója, Jeremy Heywood - jártak közben a The Guardian című napilapnál annak érdekében, hogy az újság semmisítse meg az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottjától, Edward Snowdentől kapott titkos iratokat - közölték szerdán brit politikai források.</p>
A brit kormányfő munkatársai gyakoroltak nyomást a The Guardianre
London |
A The Guardian a független újságírás elleni támadásként értékelte a londoni kormány részéről a lapra gyakorolt nyomást. Alan Rusbridger főszerkesztő elmondta: hetekkel ezelőtt több megkeresést is kapott kormányzati körökből, kapcsolatba lépett vele egy "nagyon magas rangú tisztségviselő is, aki azt állította, hogy a miniszterelnököt képviseli". A főszerkesztő szerint jogi lépésekkel fenyegették meg a lapot arra az esetre, ha nem hajlandó megsemmisíteni vagy átadni a Snowdentől kapott anyagokat. Titkos ügynökök jelenlétében végül megsemmisítették az iratokat tartalmazó adathordozókat a lap székházának pincéjében, de Rusbridger elmondása szerint külföldön vannak másolataik, így továbbra is képesek feltáró riportokat közölni. Nick Clegg miniszterelnök-helyettes szerint ésszerű lépés volt megkérni a The Guardiant, hogy semmisítse meg az adatokat, amelyek "komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentenének, ha rossz kezekbe kerülnének". Clegg közleménye szerint ez jobb megoldás volt, mint jogi eljárást indítani. A miniszterelnök-helyettes rámutatott: abban a tudatban kezdeményezték a dokumentumok megsemmisítését, hogy az nem akadályozza majd a The Guardiant abban hogy további cikkeket jelentessen meg a témában, viszont elővigyázatossági intézkedésként segíti a biztonság fenntartását és életeket menthet. A washingtoni Fehér Ház ugyanakkor elhatárolódott a londoni intézkedéstől. "Nagyon nehéz elképzelni, hogy (az Egyesült Államokban) ilyesmi előforduljon" - mondta Josh Earnest szóvivő a The Guardian birtokába jutott iratok megsemmisítésével kapcsolatban. Steffen Seibert, a német kormány szóvivője ugyancsak úgy nyilatkozott, hogy Németországban "aligha elképzelhető" egy ilyen eljárás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.