Vége az amnesztiának

Pozsony/Bécs. Ausztriában júliustól csak iparengedéllyel dolgozhatnak a külföldről érkező ápolók, gondozók. Ausztria ez év január elsejétől szigorította a gondozói törvényt, s ez érinti az ott dolgozó mintegy 25 ezer szlovákiai gondozót is.

Pozsony/Bécs. Ausztriában júliustól csak iparengedéllyel dolgozhatnak a külföldről érkező ápolók, gondozók. Ausztria ez év január elsejétől szigorította a gondozói törvényt, s ez érinti az ott dolgozó mintegy 25 ezer szlovákiai gondozót is. Többségük illegálisan végezte az osztrák háztartásokban a gondozói munkát, a 2008 január elejétől érvényes törvény azonban legalizálja a szolgálatot. Az osztrák kormány (immár sokadszor) fél év haladékot adott a külföldi gondozóknak, ez az amnesztia azonban június végén lejár, júliustól tehát csak iparengedéllyel dolgozhatnak a Szlovákiából érkező ápolók, gondozók is. Ez azzal jár, hogy a háztartásokban az eddig illegálisan dolgozó gondozónak el kell döntenie, milyen formában akar dolgozni: alkalmazottként vagy egyéni vállalkozóként – ez utóbbi esetben okleveles ápolónak kell lennie. Ha alkalmazottként akarja végezni ezt a tevékenységet, akkor a munkaadóval munkaszerződést kell kötnie. Egyéni vállalkozóként abban az esetben, ha csak ideiglenes jelleggel akar munkát vállalni, Szlovákiában kiadott iparengedély szükséges. Ha hosszabb időre szándékozik egyéni vállalkozóként gondozói munkát végezni, akkor osztrák iparengedélyt kell kiváltania az illetékes körzeti közigazgatási hivatalban, ennek költsége mintegy 70 euró.

Probléma viszont, hogy Szlovákia egyelőre nem ad ki iparengedélyt kifejezetten gondozói munkára, hanem csak háztartási kisegítői munkára. Emellett be kell lépni az osztrák szociális biztosítási rendszerbe. Az egyéni vállalkozó maga fizeti a járulékot, alkalmazott esetében a munkaadó. A munkavállaló számára ez 30 eurót jelent, ennyit fizet a 140 eurós biztosítási díjból, a fennmaradó részt az osztrák fél. A törvény szigorú: iparengedély hiányában az érintetteket kemény, 3600 euróig terjedő pénzbüntetés, és az országból való kiutasítás várja, tehát egyáltalán nem dolgozhatnak Ausztriában. Becslések szerint azonban a törvény és a szigorú büntetések ellenére is a külföldi ápolók, gondozók nagy része, így mintegy 20 ezer szlovákiai munkavállaló továbbra is iparengedély nélkül fog munkát végezni. A szlovákiaiak közül eddig csak mintegy 5000-en váltották ki a vállalkozói engedélyt. Ennek legfőbb oka, hogy a munka legalizálása, bejelentése 300 euróval megemeli a családok költségét, amelyet többségük nem tud kifizetni, nem beszélve magáról a szlovák munkavállalóról, aki számára a 300 euró valóban nagy érvágást jelent. Kéthetes turnusokban ugyanis általában 750 eurót keresnek.

Klaus Katzianka, a szlovákiai munkavállalókat alkalmazó Europflege ügynökség tulajdonosa abban bízik, hogy a kormány további haladékot ad. Szerinte ugyanis Ausztriának szüksége van ezekre a családoknál dolgozó gondozókra. „Már régebben szabályozni akarták ezt a munkát, de maguknak a politikusoknak és családjaiknak is vannak ápolóik. Nem büntethették meg őket, holott feketén dolgoztak. Most a kormány keresi az utat, hogyan legalizálja ezt a tevékenységet, ezért jött a gondolattal, hogy megszünteti az erre vonatkozó amnesztiát. Ez viszont a családoknak 300 euró többletkiadással jár, amelyet többségük nem fog tudni kifizetni” – fejtette ki Klaus Katzianka. (sán, sme)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?