Vannak, akik jól élnek a munkanélküliekből

Pozsony |

<p>Már a szociális vállalatok létrehozását is botrány övezte, mivel az első négy vállalatot, melyek működését 95%-ban az állam, pontosabban az Európai Unió támogatja, a Smerhez és a HZDS-hez köthető személyek hozták létre. Most a vállalatok által májusban kiírt pályázatok nyerteseit bírálta a Jól Szervezett Társadalomért Intézet (SGI), szerinte a három vállalkozás előre elosztotta egymás között az egyenként közel 300 ezer eurós (1,8 millió korona) megrendeléseket, és ennek megfelelően tettek árajánlatot.</p>

Az SGI a gazdasági versenyhivatalhoz fordult. Ha a hivatal megalapozottnak tartja az SGI panaszát, az az államnak is komoly anyagi veszteséget jelenthet, mivel az Európai Unió helyett a kormánynak kell kifizetnie a támogatást.
A három győztes pályázó közül kettő köthető valamelyik kormánypárthoz. Miroslav Beblavý, az SGI munkatársa szerint a szociális tárca felfüggeszthetné a vállalatok finanszírozását, míg ki nem derül, hogy valóban történt-e csalás a pályáztatás során.
A szociális ügyi minisztérium szerint szó sincs csalásról. „A minisztérium már feldolgozta a kifizetésre vonatkozó kérvényeket – mondta Michal Stuška, a minisztérium szóvivője. – A gazdasági versenyhivatal nem kérdőjelezheti meg a kifizetéseket.” A minisztérium visszautasítja, hogy a szociális vállalatok a kormánypártokhoz köthetők. „Bárki pályázhatott” – jelentette ki Michal Stuška.
Radovan Maxin, a Szociális Implementációs Ügynökség képviselője szerint meghívásos pályázat történt, és ha a meghívott pályázó teljesíti a feltételeket, akkor nem lehet elutasítani az ajánlatot. „A pályázat egyetlen feltétele az ár volt” – mondta Maxin. Nyolc vállalat eddig 346 embert alkalmazott, és 864 embert képzett ki, azt azonban a minisztérium nem tudta elárulni, hogy közülük hányan tudtak valóban elhelyezkedni. Eddig összesen 5,67 millió eurót (170 millió korona) használtak fel, a minisztérium szerint egy munkanélkülire mintegy 9 ezer eurót (271 ezer korona) költöttek. Miroslav Beblavý szerint ez az összeg végül elérheti a 66 ezer eurót (2 millió korona) is, amikor a teljes összeget megkapják a vállalatok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?