<p>Felajánlotta lemondását Ivan Uhliarik (KDH) egészségügyi miniszter azt követően, hogy szerdán késő este, éjjel újabb sikertelen tárgyalást folytatott a kormány az orvosszakszervezettel (LOZ). "Ha a személyem lenne a megállapodás akadálya, e pillanatban kész vagyok felajánlani a posztomat" - jelentette be a sikertelen egyeztetés után. Ezután az orvosokhoz fordult, és arra kérte őket, hogy térjenek vissza pácienseikhez.</p>
Uhliarik felajánlotta a lemondását
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}
"Csalódottak vagyunk, hogy nem jött létre a megegyezés. A helyzet továbbra is nagyon komoly, s merem állítani, hogy egyes kórházakban egyenesen kritikus. Arra kérjük az orvosokat és a pácienseket is, hogy ne féljenek. Bízunk abban, hogy nem ez volt az utolsó tárgyalás" - mondta újságíróknak nyilatkozva csütörtökön reggel Marián Kollár, a LOZ elnöke.
Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter a sikertelen tárgyalások után felajánlotta lemondását. "Ha én vagyok a megállapodás akadálya, kész vagyok lemondani" - jelentette ki a tárcavezető.
Tekintettel a kórházakban fenyegető orvoshiányra - szeptemberben a mintegy 6500 kórházi orvos egyharmada mondott fel, s a felmondási idő november végén járt le - a kormány hétfő este szükségállapot kihirdetéséről döntött, amely 15 kórházat érintene. Ezt a számot szerdán minden magyarázat nélkül 16-ra módosították. Azokban a kórházakban, amelyeket érint a szükségállapot, a felmondást benyújtó orvosokat kedden és szerdán a törvény értelmében munkavégzésre kötelezték. Nem világos, mi lesz a helyzet csütörtökön, amikor a felmondási idő már lejárt.
A béremelésen kívül az orvosok a kórházak részvénytársaságokká való átalakításának leállítását, néhány szakmai ágazati probléma megoldását - például a kórházak kedvezőbb finanszírozását, a személyi normatívák rendszerének bevezetését - követelik.
Marián Kollár szerint az orvosok továbbra is kitartanak követeléseik mellett. Szerinte a kialakult helyzetért Ivan Miklos pénzügyminiszter is felelős, mert nem hajlandó több pénzt adni az egészségügynek, pedig az alulfinanszírozott. A kormány korábban 300 eurós átlagos fizetésemelést ajánlott fel a kórházi orvosoknak azzal, hogy nincs több pénz az államkasszában. Az éjjeli tárgyalásokon ezt az összeget megemelték, de az orvosok nem elégedettek, legalább 707 eurós emelést követelnek.
"A kialakult helyzetért most már teljes egészében a kormány a felelős" - hangsúlyozta a szakszervezeti vezető.
Pavol Hrušovský, házelnök, aki szintén részt vett az éjjeli tárgyalásokon azok lefolyását "indulatokkal telinek" minősítette. "Volt egy olyan rossz érzésem, hogy az emberi életek és az állampolgárok egészségének védelme helyett inkább a pénzről szóltak ezek" - jegyezte meg a parlament elnöke.
Az egészségügyi tárca korábban azt közölte, hogy Szlovákia 96 kórházában a szerda esti órákban stabil volt a helyzet, s legalább a minimális sürgősségi ellátást mindenütt biztosították. A közlemény szerint az ország azon 16 kórházában, amelyekre vonatkozik a szükségállapotról hozott hétfői kormánydöntés, csak minimális szinten biztosított a sürgősségi betegellátás. A további 80 kórházban, amelyekre nem vonatkozik a szükségállapot, teljes értékű, illetve csak részlegesen korlátozott ellátást biztosítanak a rászorulóknak, mégpedig a kormány úgynevezett B terve alapján. Ezt azt jelenti, hogy orvoshiány miatt összevontak több osztályt, esetleg egy-egy osztályt ideiglenesen nem működtetnek. (TASR, MTI)
10: 24
Pozsonyi egyetemi kórház – most 287 orvos hiányzik
Pillanatnyilag 287 orvos hiányzik a pozsonyi egyetemi kórházban, a szám azonban folyamatosan változik.
Az orvosok egy része nem jött be dolgozni, más részük beteget jelentett.
Danica Lehocká, az intézmény szóvivője szerint az egyetemi kórházhoz tartozó egyes létesítmények ortopédiai és traumatológiai osztályain a legrosszabb a helyzet.
A sürgősségi ellátás érdekében a Szent Mihály Kórházzal és a Nemzeti Onkológiai Intézettel is együttműködnek. (SITA)
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}
10:56
Bajban a losonci kórház
Megbénította a losonci kórházat az orvosok tiltakozása. Július Höffer kórházigazgató tájékoztatása szerint az orvosok úgy döntöttek, támogatják az orvosszakszervezet (LOZ) akcióját, és nem léptek munkába, mert nem hajlandók megsérteni a munkatörvénykönyvet. A kórház most csak a közvetlen életveszéllyel járó esetekben lép fel. Ha az intézmény vezetésének nem sikerül megállapodnia az orvosokkal, nem kizárt, hogy a környező kórházak segítségét kérik majd. (TASR)
11:06
Stabil a helyzet a kassai gyermekkórházban
Stabilizálták a helyzetet a kassai egyetemi gyermekkórházban - közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Peter Krcho igazgató. Elmondta, három orvos még a felmondási idejét tölti. Ketten nem akartak munkába állni, ezért az igazgató ezt elrendelte nekik, ám döntését vissz a is vonta, mert a két orvos tudatta, hogy már nem akar a kórházban dolgozni. Ezután megszűnt a munkaviszonyuk. Az onkológiai osztályon minden orvos visszavonta a felmondását. A kormány által hirdetett szükségállapot továbbra is érvényben van a gyermekkórházban. Krcho büszke a maradás mellett döntő kollégáira, amiért nem hagyják cserben kis pácienseiket. Csütörtök négy új orvos is munkába állt a kassai egészségügyi intézményben. (SITA)
12:51
Roosevelt Kórház – 60 orvost utasítottak munkavégzésre
Hatvan orvost utasítottak munkavégzésre csütörtökön a besztercebányai Roosevelt Kórházban azok közül, akik nem vonták vissza a felmondásukat.
Az ország egyik legnagyobb egészségügyi intézményében 145-en tartottak ki az orvosszakszervezet (LOZ) követelései és a felmondás mellett, de csak 60 főt utasíthattak, mert a többiek munkaviszonya már meg is szűnt.
A munkavégzésre utasítottak egy része beteget jelentett. A kórház több osztályán csak s sürgősségi ellátást biztosítják.
(Folyamatosan frissül)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.