Hatalmas vállalkozás végére tett ponntot a Kalligramnál kiadott, több mint hétszáz nagyméretű oldalon megjelent kötet, Vadkerty Katalin A kitelepítéstől a reszlovakizációig — Trilógia a csehszlovákiai magyarság 1945—1948 közötti történetéről címmel.
Tudományunk csúcsteljesítménye
„Már a II. világháború utolsó szakaszában egyértelművé vált, hogy a csehek és szlovákok nemzeti államaként felújítandó Csehszlovákia meg akar szabadulni az országban maradó nem szláv, azaz német és magyar lakosságtól. Az új, kisebbségellenes nemzeti politikát meghirdető Kassai Kormányprogram elfogadása (1945. április 5.) jelentette a kezdetét annak az intézkedéssorozatnak, amely során a csehszlovákiai magyar kisebbség egészét háborús bűnösnek nyilvánítják, s megvonják tőle a csehszlovák állampolgárságot, elkobozzák ingatlanjait, bezárják iskoláit. A magyar lakosság nagy tömegeire a kitoloncolás, a kilakoltatás, az internálás, a lakosságcsere várt…” — olvashattuk még 1993-ban a szerző első kötete, A reszlovakizáció kapcsán. Azóta persze imamalomként ismételjük e közhellyé vált sorokat, ám Vadkerty Katalin épp e közhellyé silányult szlogen mögé nézett, s hétszáz oldalon igyekszik a világ tudtára adni, valójában mit is rejtenek e megállapítások, s mit jelentett példának okáért csak az, hogy „csupán a reszlovakizálás 719 települést érintett, s ennek során 423 264 személy kérte a szlovák nemzetiség megadását…” S ez, mondom, csak a reszlovakizációt jelentette, vagyis a Trilógia első (az egyesített kiadásban a harmadik) részének a problematikáját.
Ám ezt követték A deportálások, majd A belső telepítések és a lakosságcsere című részek (az új kiadásban az első és a második rész), s ezek újabb százezreket érintettek természetesen. A deportálások, ahogy e rész alcíme is sugallja, a szlovákiai magyarok 1945 és 1948 közötti csehországi kényszerközmunkáját taglalja, míg A belső telepítések és a lakosságcsere a konfiskálásokról, a kolonistákról és a külföldi repatriánsokról szól, s végezetül A csehszlovák—magyar lakosságcsere az egész kálvária legtragikusabb szakaszáról, a kitelepítésekről.
Aligha lehet pár sorban érzékeltetni egy trilógiának még akárcsak a tartalomjegyzékét is, nem szólva a Jegyzetekről, Felhasznált irodalomról, Táblázatokról, Dokumentumokról, Névmagyarázatokról. Mert mindezt tartalmazza természetesen ez a kivételesen gazdag, s így mi sem nyilvánvalóbb: drága könyv. Nem győzzük figyelmeztetni a kiadókat, hogy legalább az ilyen, mindenkit — nem csak az újgazdagokat — érdeklő könyvet próbálják megközelíthető áron piacra dobni. Hisz, gondolom, még a tudós történész sem azért írja meg munkáját, hogy azt csak pár ember olvassa (mi több: akik megvehetik, azok nem is szoktak olvasni), hanem igenis azok, akiknek szól, s akiknek (diákok, nyugdíjasok) az olvasásra idejük volna, csak pénzük nincs.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.