Az Občianske Oko nevű civil szervezet megfigyelői a parlamenti választásokhoz hasonlóan a helyhatósági választások ideje alatt is járják az országot. Szóvivőjüktől megtudtuk, elsősorban azok a független jelöltek fogadták örömmel őket, akiket senki sem képvisel a választási bizottságokban.
KASSA
Az Oko aktivistái olyan településekre látogatnak el, ahol feltételezésük szerint gondok merülhetnek fel. Jelen vannak a kassai Luník IX. városrészben is, ahol a választásra jogosultak 99 százaléka roma származású. Feladatuk a szavazás menetének megfigyelése, a választási törvény betartásának ellenőrzése és az esetleges visszaélések megakadályozása. Tapasztalataikat írásba foglalják, ez képezi majd egy „jobbító szándékú” jelentés alapját. A polgári megfigyelők a szavazatszámlálásnál is jelen lesznek, és lapzártánkig mindent rendben találtak, bár a városrészben óriási volt a tolongás a választóhelyiségek előtt, főleg az urnanyitás után közvetlenül.
KOMÁROMI JÁRÁS
A Komáromi járás 41 községében, illetve 108 választókörzetében öszszesen 142 polgármesterjelöltre (ebből 60 pátszínekben induló és 82 független) és 924 képviselőjelöltre (599 pátszínekben induló, 325 független) adhatja le voksát a 86 276 választásra jogosult polgár. Három településen – Bogya, Gellér, Lipové – csak egy-egy polgármesterjelölt indult, tehát ők akár egy érvényes szavazattal is elnyerhetik ezt a tisztséget. A legtöbb polgármesterjelölt Nemesócsán van, szám szerint hét, de hatan indultak például Bajcson, Bátorkeszin és Keszegfalván is. Komáromban az egyik polgármesterjelölt a héten visszalépett, így öten versenyeznek a választók kegyeiért. A kiélezett választási küzdelmet bizonyítja, hogy több községből jelezték a járási hivatal felé, hogy a választóbizottság tagjain kívül további személyek is jelen kívánnak lenni a szavazatok számlálásánál. Ennek engedélyezése a körzeti választási bizottság elnökének hatáskörébe tartozik, de a kérelmező kizárólag fizikai személy lehet, jogi személy nem.
Két óra után néhány perccel Potásch Hugó és neje, Irén már kifelé tartott a komáromi 27-es körzet választóhelyiségéből. „Nálunk ez már szinte hagyománynak számít, hogy az elsők között érkezünk szavazni – mondta Potásch Irén. – Ilyenkor biztosak lehetünk abban, hogy nem kell sorban állni, ami már csak azért sem lenne jó, mivel munkahelyünkről ugrottunk át választani. Számunkra megnyugtató érzés, hogy teljesítettük kötelességünket, és sietünk is vissza a munkánkhoz.”
PÁRKÁNY
Délután újra ki kellett nyomtatni a 7. választói körzet tábláját, mert az előző eltűnt a választóhelyiségről. Délután fél négyig bejártuk Párkány mindkét választókerületének mind a tíz választóhelyiségét, a voksolás simán zajlik, sem technikai, sem legiszlatív hiányosságok, akadályok nem zavarták meg a választások menetét. Volt olyan választási körzet, ahol már két óra előtt sorban álltak az emberek, de akadt olyan is, ahol három óta után még csak négyen-öten adták le voksukat. A Bartók utcai óvodában kialakított szavazóhelyiségbe a Mikulás is betoppant és a gyerekeket kereste, a választási bizottság ezen meg is döbbent.
Az egyes számú választói körzetben Jordán Adrient és Jordán Mártát szólítottuk meg. Az ikerpár először vesz részt az önkormányzati választásokon. Elmondták, alapvető állampolgári kötelességüknek tartották, hogy részt vegyenek a választásokon és éljenek a jogukkal, a képviselőjelöltek közül a fiatalokat választották. Párkányban egyébként a 17 képviselői helyért 31 jelölt indult, a polgármesteri posztért pedig ketten szálltak harcba: Ján Oravec, eddigi polgármester függetlenként, és Fekete László az MKP színeiben, aki eddig Párkány alpolgármestere volt.
VÁGSELLYE
Tűzszerészek vizsgálták át tegnap délelőtt a Vágsellyei Járási Hivatal épületét. Bombariadó nem volt, ez a szokásos eljárás, ha az épületben székel a járási választási bizottság. A városban 10 választóhelyiségben voksoltak tegnap a szavazópolgárok. Az SNP utcai nyugdíjasklubban kialakított I. számú szavazóhelyiségnél hat-hét perccel a nyitás előtt jelentek meg az első választók. Többnyire nyugdíjasok. Az egyik választó, Irena Vidová lapunknak elmondta: „én mindig ilyen korán jövök, kötelességemnek érzem, hogy eljöjjek voksolni. Javulást várok a választásoktól”. A kérdésre, hogy miben vár javulást, Vidová asszony a vele együtt érkező barátnőjével egyforma választ adott: „Mindenben!” A szavazóhelyiségek biztonságát mindenütt felügyeli egy rendőr, aki a voksolás egész ideje alatt figyeli a helyiséget, szükség esetén erősítést hívhat. Éjszaka az állami és városi rendőrök is őrizték a szavazóhelyiségeket a lepecsételt urnákkal.
PERED
Az egyik polgármesterjelölt azzal keresett meg bennünket, hogy az ellenjelölt a faluban becsmérlő röplapokat terjesztett, igaz, ezzel nem sértette meg a kampánycsendet, mert a lapokat még szerdán szétszórták, de ő emiatt a helyi és járási választási bizottságnál is panaszt emelt. A vágsellyei járási választási bizottság elnöke közölte, tudnak az esetről, de hivatalos bejelentést nem kaptak, ezért nem is foglalkoznak az üggyel. A peredi községi választási bizottság elnökétől, Cuczor Ferenctől hasonló választ kaptunk, hozzájuk semmilyen írásos beadvány nem érkezett és egyéb szabálysértésekről sem tudnak.
DEÁKI
Tegnap délután a szomszédos falu választási bizottságában semmilyen különös eseményről nem tudtak beszámolni. Az egyik megkérdezett nyugdíjas közli, egyebek mellett azért ment el szavazni, nehogy a magyar többségű faluban szlovák polgármestert válasszanak. „Merthogy ez történne, ha a faluban élő 25–30 százaléknyi szlovák választó az egyetlen szlovák jelöltre voksolna, a magyarok között pedig megoszlanának szavazatok. Ezért minél több magyarnak el kell mennie szavazni” – érvelt a nyugdíjas választópolgár.
SOMORJA
Pavel Babinský gyári munkás az első önkormányzati választáson vesz részt. „Nem mindegy, kik lesznek azok a személyek, akik a további négy évben döntenek majd a várost közvetlenül érintő kérdésekről. Nálam elsődleges szempont, hogy az általam szimpatikusnak vélt párt jelöltjei győzzenek, és csak ezután számít a nemzetiségük” – mondja. A nyugdíjas Kocsis Gizella azért választ, mert úgy gondolja, minden polgárnak érdeke, hogy választások útján aktívan is alakítsa szülővárosa, lakhelye közügyeit. „Ezenkívül meggyőződésem, hogy városunkban a magyarság érdekeit szem előtt tartva kell megválasztani a leendő városvezetést” – véli. Kovács Koppány tanár elsősorban a jelölt nemzetisége alapján dönt, de fontosnak tartja a szakmai rátermettséget is. Véleménye szerint egy városban nehezebb a választás, mint falun, hiszen ott szinte mindenki mindenkit ismer, míg a városokban nem annyira közvetlen a kapcsolat a jelöltek és a választók között. Bittera Mihályt döntésében nagyban befolyásolja, hogy az összes jelöltet személyesen is ismeri. Bízik benne, hogy az elkövetkező négy év jobb lesz, mint az elmúlt négy év. „Remélem, hogy azok a jelöltek, akikre most leadom a voksom, a későbbiekben szakmai téren is nagy hozzáértésről tesznek majd tanúbizonyságot” – mondta.
LOSONC
Tegnap délig két hivatalosan benyújtott; a kampánycsend és a választási törvény megsértését kifogásoló panasz érkezett a Losonci Járási Hivatalba. A bejelentések az egyik losonci polgármesterjelölt tegnapra meghirdetett és bebiztosított ingyenes sör-virsli akcióját kifogásolták. Mindkét panasszal foglalkozott a helyi és a járási választási bizottság is. Mivel a választási törvény nem fogalmazott meg semmilyen büntető végrehajtást, a választási bizottságok azt ajánlották a panaszosoknak, tegyenek feljelentést a rendőrségen. Ezt az egyik panaszos, összegyűjtve a bizonyítékokat, meg is tette. A panaszok további sorsáról bíróság fog dönteni. A járási hivatal jogásza, Milan Gombala tájékoztatása szerint a járásban nyugodtan és akadálymentesen zajlanak a választások. Minden választási helyiség rendben, a bizottsági tagok és jelöltek névsorában sem változott semmi. A járásban működő politikai pártok szinte mindegyike a járási irodákon szervezett szolgálatot, az eredményeket a bizottságokba delegált tagoktól telefonkapcsolat által szeretnék minél gyorsabban megszerezni.
A helyhatósági választásoknak a Kármán József Alapiskola diákjai külön örülnek. Az iskola ad helyet az egyik választóhelyiségnek, így a tanítás már tegnap dél körül befejeződött. Néhány kisiskolástól megkérdeztem, mit tud a választásokról. „Hogy az egyik lesz-e a főnök, vagy a másik, az dől el most. Sokat nem tudok róla, apáék tegnap beszélgettek valamit, de én nem értettem. Azt tudom, hogy aki főnök lesz, annak jó fizetése is lesz” – mondja egy tizenkét év körüli kisfiú. Egy kislány azt meséli, sok cédulát kaptak a postaládájukba, a szülei néhányat olvasatlanul kidobtak, néhányat meg végigböngésztek. „A tanító bácsi azt mondta, hogy ezen múlik az, milyen lesz iskolába járni, lesz-e pénz játszótérre, meg utakra. Meg, hogy mennyibe fog kerülni a szemét, meg a villany. Anyuék készülnek választani, de csak holnap, mert ma még estig dolgoznak. Én meg a nagyihoz megyek, ő azt mondta lehet, hogy elmehetek vele választani”– mondja, és sietve elköszön. Az utcaseprő, aki az iskola környékét is rendben tartja, csak hümmög. „Nekem mindegy ki lesz az elnök, az én fizetésem egyforma, akárki van ott. Csak a sok letépett plakátot kell majd nekem takarítani. Nem lesz ez itt már jobb, uram” – mondja és folytatja a munkát. Az iskolában kialakított választási körzet bizottsági tagjai pedig lassan gyülekeznek, hogy átvegyék az 5. B osztályt, amely két napig a helyhatósági választásokat szolgálja.
RIMASZOMBAT
A járásban is érkezett hivatalos panasz a járási választási bizottsághoz a kampánycsend megsértése miatt. A járás egyik községében a jelenlegi polgármester már a kampánycsend ideje alatt megrendezett Mikulás napi ünnepségen az ajándékok mellé röplapnak is minősíthető anyagot osztogatott a helyi óvodában. Emiatt helyben panaszt tettek, amit a járási választási bizottság tegnap meg is vitatott. A döntésről egyelőre nem tájékoztattak. (juk, vkm, buch, gaál, ágh, szasz)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.