<p>Társadalmi vitára bocsátotta Rudolf Chmel (Híd) kisebbségi ügyi miniszterelnök-helyettes a kisebbségi nyelvhasználati törvény módosítását. Tegnap egy tartalmi leírást ismertetett, a Híd elnöksége által már jórészt elfogadott normaszöveget várhatóan a jövő héten ismertetik.</p>
Társadalmi vita a kisebbségi nyelvtörvényről
A kisebbségi nyelvtörvényt Chmel tegnap nyílt munkaértekezleten ismertette a szlovákiai kisebbségek képviselőivel, akik tájékoztatást kaptak a kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes hatásköreiről, és egy hamarosan felálló kisebbségi tanácsadói testület összetételéről és hatásköreiről. „Remélem, sikerül elfogadtatni” – mondta a kisebbségi nyelvhasználati törvény módosításáról Rudolf Chmel, a tervezetet ugyanis még nem egyeztették a koalíciós partnerekkel. Ha sikerül megegyezniük, a módosítás jövő év elején kerülhet a parlamentbe.
A jogszabály Chmel szerint megszünteti az ellentmondásokat az államnyelvtörvény és a jelenlegi kisebbségi nyelvhasználati törvény között. Változik a törvény filozófiája, a kisebbségi nyelvek használatát nem a nemzeti kisebbséghez való tartozás, hanem az anyanyelv alapján határozza meg. Az elképzelés szerint a kisebbségi nyelv azokon a településeken válik második hivatalos nyelvvé, ahol az adott nyelvet a lakosság 10%-a vallja anyanyelvének. A jelenlegi jogszabály ott érvényes, ahol a kisebbséghez tartozók 20%-a a kisebbséghez tartozónak vallja magát.
A miniszterelnök-helyettes kisebbségi tanácsadói testület létrehozására készül, alelnöke az oktatási miniszter lesz. A javaslat szerint a tanácsba a 13 szlovákiai kisebbség delegálhat képviselőt, az egyik elképzelés szerint egyet-egyet, a másik szerint a népesebb kisebbségek akár három képviselőt is, de valamennyi kisebbség csak egy szavazattal rendelkezne. A tervezetet véleményezhetik a kisebbségek képviselői, elsősorban a képviselők kiválasztásának módjára vár javaslatot a miniszterelnök-helyettes.
További részletek szerdai nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.