TASR-felvétel
Találkozott a két szlovák kormányfő, Fico és Babiš
A szlovák származású cseh miniszterelnök ma hivatalos látogatáson Pozsonyban tartózkodik.
Andrej Babišnak ez az első hivatalos külföldi útja, a találkozón a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése mellett súlyponti témaként került terítékre a visegrádi négyeknek (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország, V4) az Európai Unión belüli érdekérvényesítése, különös tekintettel a migrációt érintő kérdésekre.
Ezzel összefüggésben a két kormányfő ismételten elutasította, illetve nem hatékonynak és megosztónak nevezte a migránsok szétosztására vonatkozó kvótákat. Leszögezték azt is, hogy a migránskvótákról szóló döntés elutasítása miatt Magyarország, Csehország és Lengyelország ellen megindított kötelezettségszegési eljárás tekintetében a V4-ek szolidaritást fognak mutatni egymás iránt, és hangsúlyozták: kitartanak amellett, hogy az EU-ban az alapvető fontosságú politikai döntéseket teljes konszenzussal kell meghozni.
Robert Fico a tárgyalás után elmondta: mindketten aggódva tekintenek az Európát megosztó témákra, így a migrációra, illetve ezzel összefüggésben arra az igyekezetre is, hogy az EU-ban fontos kérdésekben nem teljes konszenzussal, hanem csupán többséggel, az egyes miniszteri tanácsok szintjén hozzanak meg döntéseket.
„Ezt rendkívül helytelennek és veszélyesnek tartjuk az Európai Unióra nézve” – szögezte le Robert Fico, hozzátéve: közös erővel fognak nyomást gyakorolni annak érdekében, hogy az egész EU-t érintő döntések a tagállamok vezetőinek teljes konszenzusával szülessenek meg.
A szlovák kormányfő kiemelte: a V4-ek a Líbiának tett anyagi felajánlásukkal megmutatták, hogy hajlandóak a szolidaritásra a migráció kérdésében, de senki nem kényszerítheti rájuk a migránsok befogadását.
Senki, semmilyen brüsszeli bürokrata nem kényszerítheti a szlovák kormányt arra, hogy migránsokat fogadjon be – hangsúlyozta Robert Fico
Hozzátette: ha egyszer az EU tagállamok vezetőinek szintjén politikai döntés született arról, hogy a befogadás önkéntes legyen, akkor annak kizárólag önkéntes alapon szabad működnie.
Babiš rámutatott: meg kell győzni az EU-t arról, hogy a migránskvóták nem jelentenek megoldást, nem hatékonyak és megosztóak. Hozzáfűzte: dolgozni kell azon, hogy ehhez a meggyőzéshez a visegrádi négyek további támogató partnereket találjanak, majd utalt rá, hogy ilyenként Ausztria is szóba jöhet.
Babiš azt mondta, Csehország elégedett a cseh koronával, így nem fontolgatja a belépést, mert abban több negatívumot lát, mint pozitívumot.
A cseh kormányfő szlovákiai látogatásával egy időben ugyancsak Pozsonyban találkoztak a két ország védelmi miniszterei, és aláírták a közös légtérvédelemről korábban kötött megállapodás végrehajtási szerződését. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.