Szlovákiában kevesebb alkohol fogy, de többen isznak

Szlovákiában az égetett szesz továbbra is a leggyakrabban fogyasztott alkoholos ital (TASR-fotó)
Pozsony |

Szlovákiában az utóbbi években csökkent az elfogyasztott tiszta szesz mennyisége, ugyanakkor az alkoholfogyasztók száma egyre magasabb – derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adataiból, amelyet a Kábítószerfüggők Rehabilitációs Központja (CPLDZ) mutatott be szerdán. Ľubomír Okruhlica, a CPLDZ igazgatója rámutatott, az emberek egészsége szempontjából sok függ attól, hogy az adott országban milyen a szeszfogyasztás kultúrája, és Szlovákia ebben a tekintetben rosszul teljesít.

Zuzana Kamendy klinika pszichológus, a CPLDZ munkatársa szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, a WHO június végén publikálta az egész világra vonatkozó friss alkoholfogyasztási adatokat. Kamendy kiemelte, a Szlovákiával kapcsolatos információkhoz a WHO a hazai Statisztikai Hivataltól (ŠÚ SR) jutott hozzá. Az ŠÚ SR továbbította a megvásárolt szeszes italok mennyiségére vonatkozó adatokat a WHO-nak, amely egy összetett számítás keretében meghatározta, hogy Szlovákiában egy 15 év feletti állampolgár átlagban évi hány liter tiszta szeszt fogyaszt el.

Így derült ki, hogy az elfogyasztott alkohol tekintetében Szlovákia a középmezőnyben helyezkedik el, legalábbis európai viszonylatban. Egy 15 év feletti lakos átlagban 10,5 liter tiszta szeszt fogyaszt el egy év alatt.

Kevesebbet, de többen

Érdekesség, hogy az utóbbi tíz évben látványosan csökkent az elfogyasztott alkohol mennyisége: 2014-ben egy főre még 11,9 liter tiszta szesz jutott, idén viszont már 1,4 literrel kevesebb.

Kamendy ugyanakkor kiemelte, a kevesebb elfogyasztott alkohol nem jelenti azt, hogy az ország egészségesebb életmódra váltott. Éppen ellenkezőleg, ha csak az alkoholfogyasztók számát vesszük figyelembe, azt láthatjuk, hogy az elmúlt években egyre többen nyúltak a pohár után: 2014-ben és 2019-ben a 15 év feletti lakosság valamivel több mint 60 százaléka számított szeszfogyasztónak, mostanra azonban ez az arány 74 százalékra emelkedett. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ország lakosságának mintegy háromnegyede valamilyen formában iszik alkoholt.

Látványos különbségek figyelhetők meg a nemek között. Továbbra is érvényes, hogy a férfiak jóval többet isznak, mint a nők: a legfrissebb adatok alapján egy átlagos férfire 16,7 liter tiszta szesz jut, míg egy átlagos nőre 4,6 liter.

Bár nem ilyen feltűnő, de érezhető különbség van az alkoholfogyasztók arányában is. Szlovákiában a férfiak mintegy 82 százaléka szeszfogyasztónak számít, míg a nőknél ez az arány 66 százalék.

A fogyasztás kultúrája

Az adatokból az is kiderült, hogy Szlovákiában továbbra is az égetett szeszt preferálja a fogyasztók többsége (41 százalék). A második legnépszerűbb alkoholos ital a sör (36 százalék), a bor pedig az utolsó helyen áll (23 százalék).

Ľubomír Okruhlica, a CPLDZ igazgatója rámutatott, szoros összefüggés van az alkoholfogyasztási szokások és a lakosság egészsége között. Elmondása szerint Szlovákiában a halálesetek mintegy 8 százaléka közvetlenül összefüggésbe hozható az alkoholfogyasztással, legyen szó az alkoholmérgezésről, májkárosodásról, alkohol okozta balesetekről vagy egyéb okokról. Szlovákia ezen a listán a hatodik az európai országok körében, tehát az élmezőnyben foglal helyet. Ezzel szemben a lista alján azok az országok foglalnak helyet, amelyek a Földközi-tenger térségében helyezkednek el, és amelyeket elsősorban a borfogyasztással hoznak összefüggésbe. Ide sorolható Görögország, Olaszország, Ciprus, Málta és Spanyolország. Okruhlica szerint nem véletlen, hogy a felsorolt országokban az alkohollal közvetlenül összefüggésbe hozható halálesetek száma 3 százalék körül mozog. Itt sem isznak feltétlenül ritkábban az emberek, viszont Szlovákiában kifejezetten jellemző az epizodikus, nagy mennyiségű égetett szesz fogyasztása, amely egészségügyi szempontból jóval károsabb, mint a kisebb mennyiségű, de rendszeres borfogyasztás.

Hasonló tendenciák figyelhető meg az egészségben leélt évek számában is: Szlovákiában sok esetben már 50 éves korban megjelennek azok a betegségek, amelyekben komoly szerepet játszik a szeszfogyasztás, legyen szó akár a kettes típusú cukorbetegségről, akár a daganatos megbetegedésekről. Ebben a tekintetben a Földközi-tenger térségében található országok szintén kiemelkedőek.

Okruhlica leszögezte, még ha az elfogyasztott tiszta szesz mennyisége csökkent is az utóbbi években, egészségügyi szempontból Szlovákia lakossága még mindig nagyon rosszul áll.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?