Szlovákia térségünk szegényének számít

Pozsony |

<p>Régiónkban továbbra is Szlovákia lakossága a legszegényebb &ndash; derül ki az Allianz német biztosítási csoport idei vagyonosodási listájából (Global Wealth Report), amely 53 ország háztartásainak az anyagi helyzetét vizsgálta. Az elemzők szerint a kedvezőtlen szlovák adat a konzervatív pénzügyi szokásainkkal magyarázható.</p>

Az egy főre jutó átlagos pénzügyi vagyon az elmúlt években ugyan Szlovákiában is nőtt, ennek ellenére továbbra sem sikerült utolérni a szomszédos országokat. 2014-ben még csak 4930 euró jutott egy főre Szlovákiában, ami tavaly 5232, idén pedig 5300 euróra nőtt, amihez persze hozzá kell tenni, hogy az elemzésben az ingatlanvagyon nincs benne, a kutatás csak a pénzügyi termékekre – bankbetétre, értékpapírra, biztosításra –, vagyis a megtakarításokra fókuszál.

A növekedés ellenére Szlovákia az Allianz vagyonosodási listáján a 2014-es 38. helyről a 40-re esett vissza. Csak összehasonlításképpen: Csehország a 26., Magyarország a 30., Lengyelország pedig 36. a listán. Ennél is látványosabb a különbség, ha az egy főre jutó vagyont vesszük alapul. A már említett szlovákiai 5300 euróval szemben Lengyelországban ez 6540, Magyarországon 10 562, Csehországban pedig 12 600 euró. Szlovákia lemaradását az Allianz a szlovákiai háztartások konzervatív pénzügyi szokásaival magyarázza. Hosszabb távon ugyanis Szlovákiában a legnagyobb azok aránya, akik az egyre kisebb hozamot biztosító bankbetéteken tartják a pénzüket, míg a nagyobb hozamot nyújtó részvények vásárlásától a többség továbbra is ódzkodik.

A nyugati országokkal összehasonlítva azonban még a régiónk országai közül a leggazdagabbnak számító Csehországnak sincs mivel büszkélkednie. Az egy főre jutó pénzügyi vagyon Ausztriában eléri az 51 ezer eurót, ami még a német átlagot is meghaladja, a világelső Svájcban pedig az átlagoson megtakarított összeg eléri a 170 ezer eurót. (mi)

 

.data-table { border-collapse: collapse; } .border-bottom { border-bottom: 1px solid #000; } Ország Vagyon (ezer euróban) 1 Svájc 170,6 2 USA 160,9 3 Nagy-Britannia 95,6 4 Svédország 89,9 5 Belgium 85 6 Japán 83,9 7 Dánia 81,3 8 Tajvan 81,2 9 Hollandia 80,2 10 Szingapúr 79,3 26 Csehország 12,6 30 Magyarország 10,6 36 Lengyelország 6,5 40 Szlovákia 5,3
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?