Szlovákia is megérezné Trump vámháborúját

Trump
Pozsony/Washington |

Az amerikai elnök, Donald Trump által bejelentett importvámokat, és az ezek miatt fenyegető globális kereskedelmi háborút Szlovákia is megérezné. A legnagyobb vesztes az autóipar lehet. 
 

Donald Trump múlt csütörtökön jelentette be, hogy 25 százalékos vámot akar kivetni az importált acélra és 10 százalékosat az alumíniumra, hogy védje a hazai termelőket. A bejelentést élesen bírálták az Egyesült Államok kereskedelmi partnerei. Az Európai Unió kilátásba helyezte több ikonikus amerikai márka (élelmiszerek, gyógyszerek, motorbiciklik stb.) importvámokkal való büntetésének lehetőségét, ha Trump nem áll el tervétől, azóta pedig a német kormányzat is csatlakozott az elképzeléshez. A Reuters hírügynökség értesülése szerint az EU 3,5 milliárd dollárnyi amerikai termékre vetne ki 25 százalékos importvámot. A heves európai reakció érthető, hiszen az Egyesült Államok évente több mint 30 millió tonna acélt importál, jelentős részét Európából. 
A hétvégén hevesen reagáltak az amerikai tervekre a kínai, az orosz, a japán, az indiai és az ausztrál politikusok is. Zhang Yesui kínai külügyminiszter-helyettes szerint országa nem akar kereskedelmi háborúba keveredni az Egyesült Államokkal, azonban nem fogják ölbe tett kézzel végignézni a kínai gazdasági érdekek sérülését. „Ha az Egyesült Államok vezetése félreértéseken és rossz helyzetmegítélésen alapuló politikai döntéseket hoz, az a kétoldalú kapcsolatok romlásához vezet, és olyan következményei lehetnek, amelyet egyik fél sem akar” – figyelmeztetett a kínai politikus. 

Veszélyben az autóipar 

Visszavonuló helyett Trump a hétvégén újabb szankciókat helyezett kilátásba, ezúttal már az európai gépkocsikat adóztatná meg. Egy ilyen intézkedés fájdalmas volna, hiszen az Eurostat 2016-ra vonatkozó adatai szerint az EU a világ legnagyobb gépjárműexportőre, az Egyesült Államok pedig a világ első számú gépjárműimportőre. Az EU gépjárműkivitelének értéke 192 milliárd eurót tett ki, a legnagyobb felvevőpiaca az Egyesült Államok volt, ahová az uniós export 25 százaléka érkezett. 

Amerika is megsínylené 

Gary Cohn nemzetgazdasági főtanácsadó és Steven Mnuchin pénzügyminiszter hónapok óta próbálja lebeszélni Trumpot az agresszív vámtarifák bevezetéséről, de az elnök nem fogadta meg a tanácsukat – mondta a brit hírügynökségnek egy név nélkül nyilatkozó washingtoni kormányzati illetékes. Az Egyesült Államokban 140 ezren dolgoznak a megvédeni kívánt acélgyártásban, míg az acélt vásárló iparágakban 6,5 millióan. „Ha a fogyasztóknak többet kell fizetniük a gépkocsikért és a vállalatoknak a gépekért, az kárt okozhat az amerikai gazdaságnak” – nyilatkozta Vladimír Baláž, a Szlovák Tudományos Akadémia közgazdásza. 2002-ben a Bushadminisztráció is vámokkal próbálta megvédeni az ország acéliparát, rövid időn belül azonban visszavonulóra kényszerült. Baláž szerint hasonló forgatókönyvre számíthatunk most is. 

Kapcsolódó cikkünk

Szlovák aggályok 

A Donald Trump által kiváltott globális kereskedelmi háborút Szlovákia is megérezné. Ha az Egyesült Államok csak az acélgyártókat sújtaná importvámokkal, az nem jelentene nagyobb érvágást az országnak. „Szlovákiából 2016-ban 5 millió dollár értékben vittek ki acélt és vasat az Egyesült Államokba, ami az ország teljes acél- és vasexportjának nem egész 0,2 százaléka” – nyilatkozta Martin Pažický, a pénzügyminisztériumhoz tartozó Pénzpolitikai Intézet elemzője. 

Az igazi érvágást Szlovákiának az autókra bevezetett importvámok jelentenék. A pozsonyi Volkswagenben gyártott minden tizedik gépkocsi ugyanis az Egyesült Államokban talál gazdára, miközben az autógyártás továbbra is a szlovák gazdaság húzóágazata. Szlovákiát az elemzők szerint azonban közvetve is érintené egy esetleges kereskedelmi háború, hiszen ennek a legnagyobb vesztese Európában Németország lenne, márpedig a német gazdaság kilengéseit Szlovákia is megérezné, hiszen manapság a németek a legfontosabb kereskedelmi partnereink. 
 

Érdekes

A legnagyobb vesztesek

Az EU gépjárműkivitele 192 milliárd eurót tesz ki, a legnagyobb felvevőpiaca az Egyesült Államok, ahová az uniós export 25 százaléka irányul. 

A pozsonyi Volkswagenben gyártott minden tizedik gépkocsi az Egyesült Államokban talál gazdára. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?