A munkatörvénykönyv módosításait ismertető sorozatunk harmadik részében többek közt a maximális heti munkaidőt, a túlórát, a készenléti szolgálatot érintő változásokról szólunk.
Heti munkaidő
A jelenleg túlórákkal együtt a heti maximális munkaidő 48 óra lehet. Ha valakinek két állása van, heti 96 óra, stb.
Szeptembertől változik a munkatörvénykönyv – III.
Heti munkaidő
A jelenleg túlórákkal együtt a heti maximális munkaidő 48 óra lehet. Ha valakinek két állása van, heti 96 óra, stb. A szeptembertől életbe lépő változás szerint akárhány állásunk is van, a heti munkaidő legfeljebb 48 óra. Az egészségügyi alkalmazottak heti megengedett maximális munkaideje 56 óra, de csak négy, egymást követő hónapban. Ehhez viszont szükséges az alkalmazott beleegyezése is. Ha nem akar heti 48 óránál többet dolgozni, a törvény szerint a munkáltató ezért nem szankcionálhatja.
Túlóra
A kockázatos munkát végzőket nem szabad túlórára kötelezni. Bizonyos munkáknál, ahol a helyzet vagy a termelés folyamatossága ezt megköveteli, erre lehetőség lesz, de csak az alkalmazottak érdekképviseletével való megegyezés után. Ilyenkor 35%-kal magasabb bért kell kapnia a munkavállalónak.
Készenléti szolgálat
Azt az időt, amelyet az alkalmazott készenlétben a munkahelyén tölt, bár nem dolgozik, szeptembertől munkaidőnek kell tekinteni. Minden óráért meg kell kapnia legalább a minimális órabért, jelenleg csak ennek a felét kapják. A munkahelyen kívül készültségben töltött minden egyes óráért a minimál órabér legalább 20 százaléka jár majd. Ha a készenléti szolgálat alatt az alkalmazott dolgozik, azt már túlórának kell tekinteni.
A munkaidő elosztása
A munkaidő egyenlő elosztásáról a munkáltatónak nem kell előzetesen tárgyalnia az alkalmazottak képviselőivel. Ha a munka jellege nem teszi lehetővé a munkaidő egyenlő elosztását, akkor az egyenlőtlen elosztásról tárgyalnia kell az alkalmazottak képviselőivel, vagy meg kell egyeznie magával az alkalmazottakkal. Ha az alkalmazottakkal erről nem egyezik meg, akkor a munkáltatónak az alkalmazottak képviselőivel kell megegyeznie, és nem csak tárgyalnia. Rugalmas munkaidőt is csak az érdekképviselettel történő egyezség után lehet majd bevezetni, tehát pusztán a tárgyalás nem elég.
A norma megállapítása
A jelenlegi törvény szerint ha a munkanorma nem szerepel a kollektív szerződésben, akkor a munkáltató maga állapíthatja meg vagy megváltoztathatja, ha arról előzőleg tárgyal. A szeptembertől érvénybe lépő törvény értelmében erről meg is kell egyezni, nem elég a tárgyalás. Ha az egyezség nem történik meg 15 napon belül, akkor a munkanormáról az illetékes munkafelügyelet dönt.
A munkaidő kezdete és vége
A jelenlegi törvény szerint a munkáltató megegyezhet a munkavállalóval a heti munkaidő módosításáról, ha az kéri, és a munka jellege ezt lehetővé teszi. Szeptembertől a munkáltató köteles lesz ezt megtenni.
Munkatevékenységről szóló megegyezés
Ezt az előző kormány alatt módosított munkatörvénykönyv eltörölte, szeptembertől viszont újra lehet ilyen egyezség alapján munkát vállalni, heti tíz órában. ĺrásban kell megkötni, fel kell tüntetni benne a munka jellegét, a jutalmazást, a munkaidőt. Megköthető határozott és határozatlan időre is. Az egyezséget bármelyik fél akár egyoldalúan is felmondhatja. A felmondási idő 15 nap, amely rögtön a felmondás után kezdődik. Azonnali felmondás például a munkafegyelem durva megsértéséért jár.
Munkavégzési megállapodás
Ilyen megállapodást akkor lehet kötni, ha a feltételezett munkaidő nem több évi 350 óránál. Ez jelenleg csak évi 300 óra.
Diákmunka
Szeptembertől a diákok évi 100 óránál többet dolgozhatnak, lényegében korlátlan időben alkalmazhatják őket a munkavállalók, erről megállapodást kell kötni. (sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.