Pellegrini: Szlovákia nem változtat a migrációval kapcsolatos álláspontján

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini (Smer-SD) kormányfő biztosítja az állampolgárait, hogy Szlovákia nem változtat a migrációval kapcsolatos álláspontján.

Hozzátette: az általa vezetett kormány semmi esetre sem fog semmi olyat tenni, ami bármilyen módon veszélyeztetné vagy gyengítené a Szlovák Köztársaság biztonságát és szuverenitását. Pellegrini a Sme rodina mozgalom felszólítására reagált, mely szerint a kormány tagjainak világosan állást kellene foglalniuk a migrációról szóló globális ENSZ-megállapodással kapcsolatban, nem szabadna aláírniuk azt, és biztosítaniuk kellene az állampolgárokat arról, hogy Szlovákia ilyen formában sem fogad be egyetlen migránst sem. 

„A kormány továbbra is elutasítja a kvótákat és a migránsok kötelező elosztását” – szögezte le a kormányfő. Egyúttal azonban

élesen elutasította „a migráció témájával való visszaélést, valamint az állampolgárok indokolatlan és célzatos riogatását egyes ellenzéki pártok által, a választási kampány keretében.”

Kollár szerint a globális megállapodás nem kevésbé veszélyes, mint a kötelező kvóták. „Egy jogilag nem kötelező érvényű dokumentumról van szó, az aláírásával nem igazoljuk, hány migránst fogadunk be, de felmerül a gyanú, hogy az államok többé már nem dönthetnek arról, ki legális bevándorló, és ki nem az” – mondta Kollár. 

Miroslav Lajčák (Smer-SD-jelölt) külügyminiszter múlt héten többek között kijelentette, hogy a migrációról szóló globális ENSZ-megállapodás egy politikai dokumentum, amely semmire sem kötelezi a tagállamokat, és a migrációs politika alakítása továbbra is minden ország szuverén joga marad. A miniszter konstruktív, dezinformációktól mentes vitára szólított fel. „Beszélhetünk erről a dokumentumról annyit, amennyit csak akarunk, de arról beszéljünk, mit tartalmaz, és mi a jelentősége, ne pedig olyan képtelenségekről, miszerint állítólag kötelezzük vele magunkat, hogy x migránst be kell fogadnunk és x száz eurót kell nekik fizetnünk havonta. Semmi sem áll távolabb az igazságtól, mint ezek a valótlanságok, melyeket egyesek aktívan terjesztenek” – jelentette ki Lajčák, aki szerint a dokumentumban nem szerepel, hogy a migráció emberi jog lenne, ahogy az sem, hogy nincs különbség legális és illegális bevándorlás között. 

Lajčákkal nem ért egyet a koalíciós SNS párt. Dankóék a globális egyezmény végső javaslatát kiegyensúlyozatlan, ellentmondásos dokumentumnak tartják, amely az új politikai mechanizmusok, eszközök és kötelezettségek bevezetése által beavatkozik a szuverén államok integritásába, és jelentős mértékben gyengíti a migrációs politika szabályozása és végrehajtása terén az egyes országok szuverenitását. Szlovákia hivatalos álláspontját szerintük a parlament szerveinek és a koalíciós tanácsnak kellene megvitatnia.   

2016 szeptemberében 193 ENSZ-tagállam egyezett meg egy migrációs megállapodás elfogadásáról. A dokumentum szövegén 2017 áprilisában kezdtek el dolgozni. A 34 oldalas egyezmény célja, hogy segítsen jobban kezelni a migrációs folyamatokat, és megerősítse a migránsok jogait. A megállapodás hangsúlyozza az egyes országok szuverenitásának érinthetetlenségét, és azt, hogy joguk van önálló migrációs politikát folytatni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?