Szlovákiának és más országoknak továbbra is számolniuk kell az ún. kemény brexit alternatívájával, vagyis azzal a lehetőséggel, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból.
Pellegrini: Szlovákia is készül a kemény brexitre
Ezzel összefüggésben szakértői munkacsoportok kezdték meg a működésüket nálunk a gazdasági és a külügyminisztérium irányításával. Minderről Peter Pellegrini (Smer-SD) szlovák kormányfő beszélt pénteken, az Európai Tanács brüsszeli ülésének második napján.
Pellegrini januárban egy megelőző jellegű munkaértekezlet összehívását tervezi, melyen a kemény brexit esetében érvénybe lépő szükségintézkedéseket vitatnák meg.
„Azt kívánjuk, hogy megszülessen az egyezség, és nem azt, hogy a kemény brexitre kerüljön sor” – szögezte le a kormányfő, hozzátéve: ezért fogadtak el csütörtökön az európai vezetőkkel közösen egy biztosíték jellegű nyilatkozatot. Pellegrini nem részletezte a Londont érintő konkrét biztosítékokat.
A szlovák miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az ún. „ír biztosíték” (backstop) csak átmeneti megoldás lenne. „Deklaráltuk, hogy ha véletlenül életbe is lépne, akkor is csak rövid ideig maradna érvényben, amíg fel nem váltja egy állandó megoldás, amely a jövőbeni EU-brit kölcsönös viszonyból fog következni. Deklaráltuk, hogy nem érdekünk húzni az időt” – mondta.
Az említett „ír biztosíték” akkor lépne életbe, ha az EU és Nagy-Britannia nem egyeznének meg a kölcsönös viszony formájában az átmeneti időszak lejárta után sem. Ez utóbbi Nagy-Britannia EU-ból való hivatalos kilépésével kezdődik 2019. március 29-én és akár 2022 végéig is tarthat.
A pénteki tárgyalások fő témája a migráció, a klímaváltozás, a rasszizmus és a xenofóbia elleni harc, valamint a félretájékoztatás kivédése mellett az egységes piac kiépítésének befejezése lesz. „Beszélni akarunk az integráció további elmélyítéséről. Fontos téma lesz az eurócsoport mandátuma, amely felhatalmazza a csoportosulást az euróövezet jövőbeni költségvetésének megtervezésére” – fejtette ki Pellegrini, hozzátéve, komplikált és nehéz tárgyalásoknak néznek elébe.
A kétnapos tárgyalást az euróövezet csúcstalálkozója zárja, melyen felszólal Mario Draghi, az Európai Központi Bank (ECB) igazgatója, és Mário Centeno, az eurócsoport vezetője is. A csúcstalálkozón várhatóan elfogadnak egy támogató nyilatkozatot az Európai Stabilizációs Mechanizmus reformjáról, az ún. állandó eurókötvényről és a bankunióról szóló határozattal kapcsolatban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.