Pangó magyar ügyek éve

<p>Alig történt valami 2014-ben a hazai kisebbségi politikában, és ha történt is, előrelépést nem hozott. Az idei három választás rányomta bélyegét a Híd és az MKP közötti viszonyra is: az év végi önkormányzati választás után biztossá vált, hogy a 2016-os parlamenti voksolásnak külön vág neki a két párt, a Híd pártszervei ugyanis már eldöntötték: nem lesz magyar összefogás.</p>

Az MKP Szlovákia történetében először magyar államfőjelöltet indított – Bárdos Gyula a szavazatok 5,1%-át szerezte meg. A kormányhivatal márciusban elkezdte a kisebbségi kulturális támogatások kifizetését, a magyar pályázók nagy része nyár és ősz folyamán kapta meg a megítélt pénzt. Bár Miroslav Lajčák külügyminiszter májusban nagyon sürgette, mégsem tudtak új kisebbségi kormánybiztost választani – továbbra is Mária Jedličková látja el a feladatokat.

Áprilisban a főügyészség vádat emelt a 2006-ban Nyitrán megvert Malina Hedvig ellen, a hónap végén Pozsony belvárosában szimpátiatüntetés zajlott Hedvig mellett. A megvert lány elleni vádindítványt, ügyrendi hibára hivatkozva tegnapelőtt utasította el a Nyitrai Járásbíróság, ám a téma ezzel még nincs lezárva.

Júliusban felállt az új kisebbségi bizottság – a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala a testületben uralkodó viszonyok miatt tiltakozva hivatalosan nem jelölt senkit, csupán megneveztek tíz személyt, akit alkalmasnak tartanának a feladatra. Végül bonyolult huzavona után mégis ők lettek a befutók – és be is ültek a tagok közé.

A májusi EP-választásokon a Híd és az MKP is 1–1 képviselői helyet szerzett, Dárius Rusnák volt hokilegenda pedig egy pozsonyi bárban magyar nőket szidalmazott, ami az állásába került, és enyhe pénzbüntetést is kapott. Kétnyelvűségi szempontból sem volt mozgalmas az év, a kevés előrelépés egyike, hogy a Pro Cívis PT panaszára a kormányhivatal 34 benzinkúton pótoltatta a hiányzó magyar nyelvű, veszélyhelyzetre figyelmeztető matricákat.

Ősszel részben pont került az állampolgársági vita végére, az Alkotmánybíróság ugyanis nem tudott dönteni arról, hogy a 2010-es Fico-féle ellentörvény jogosan fosztja-e meg szlovák állampolgárságától azokat, akik más ország állampolgárságát felveszik. A testület ugyanis nem teljes (13 helyett 11 bíróval tevékenykedik), és egyik vélemény sem kapott minimális (7 voks) többséget. A „nem döntés” ellenére az ügy hazai szakasza lezárult, az AB a furcsa határozattal elutasította az ellenzéki beadványt. A belügy a 2012-től ígért módosítását máig nem nyújtotta be, 2015 januárjától viszont egy rendelet értelmében visszakaphatják szlovák állampolgárságukat azok, akiknek a másik állampolgárság felvételekor volt állandó lakhelyük a másik országban.

A novemberi önkormányzati választásokon kudarcot vallott a Híd és az MKP komáromi koalíciója – a hivatalos nyilatkozatok szerint a 2016-os parlamenti választások kapcsán már fel sem fog merülni a két párt együttműködése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?