Nincs egyezség a tárca és az orvosok között

Pozsony |

<p>Tegnap sem született megegyezés az egészségügyi minisztérium és az orvosszakszervezet között az orvosok követeléseiről, sőt a kormány úgy döntött, folytatja az intézmények részvénytársaságokká alakítását.</p>

A szeptember végén felmondó 2400 orvosból szinte minden kórházban visszavonta néhány a felmondását, az egészségügyi minisztérium tegnapi adatai szerint 300-an. A szakszervezetek szerint viszont csak 141-en, 116-an viszont csatlakoztak hozzájuk. A Pozsonyi Gyermekkórházban kilenc orvos döntött úgy, hogy mégsem távozik, jelenleg 112 felmondás van érvényben, az orvosok száma az intézményben 274. Az öt nagy intézményt felölelő Pozsonyi Egyetemi Kórházban 537 orvosból 54 visszakozott, viszont még 30-an csatlakoztak. A Kassai Gyermekkórházban az 52 távozni kívánó orvosból hatan álltak el szándékuktól, a besztercebányaiban 13-an a 60-ból. A Besztercebányai Egyetemi Kórházban október végéig 186-an mondtak fel, 22-en visszakoztak. A Kassai Egyetemi Kórházban még 204 felmondás van érvényben, eddig 35-öt vontak vissza. A Nagyszombati Egyetemi Kórházban a 89 felmondásból 11-et vontak vissza, Nyitrán egyet sem, sőt még öten csatlakoztak, így 66-an kívánnak távozni.

A kórházigazgatók többsége az osztályok összevonásával vagy megszüntetésével próbálja megoldani a helyzetet, és új orvosokat keresnek, azonban jóval kevesebb a jelentkező, mint a távozni kívánó, ráadásul többségük fiatal, egyedül még nem műthetnének. Uhliarik az orvosszakszervezettel való tegnapi, sokadik tárgyalás után elmondta, ha a szakszervezeti vezetőkkel nem tud megegyezni, közvetlenül az orvosokkal akar tárgyalni.

Emellett az Orvosi Kamarának nem tetszik az a törvénytervezet, mely szerint az egészségügyi nővérek minimális bére a jövő évtől 640 euró lenne. A kamara szerint elfogadhatatlan, hogy a nővérek többet keressenek, mint az orvosok. Egy kezdő orvos bére 600 euró, a több éve praktizálóé 1200– 1500 euró. Az Orvosok Szakszervezete egyébként béremelést is követel a kórházak átalakításának leállítása mellett – először az országos átlagbér másfélszeresét-kétszeresét kérte, most azonban már 2000– 4000 eurót – ezt Ivan Uhliarik teljesíthetetlennek tartja. A nővérek a béremelést a tárcával való tárgyalássorozat után érték el, ők nem folyamodtak a tömeges felmondással való zsaroláshoz. (sán, TASR, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?