<p>Robert Fico (Smer) nem jósol hosszú életet az általa csak jobboldali tákolmánynak nevezett négypárti koalíciónak, elemzők szerint azonban nem sok ellentétet lehet felfedezni az SDKÚ, az SaS, a KDH és a Híd programjai között. Gazdasági kérdésekben jobbára egyetért a négy párt, az a kérdéses, hogy hogyan és milyen mértékben lehet megvalósítnai az Sas által erőltetett járulékbónuszt, mekkora mértékben alakítják át a szociális támogatási rendszert.</p>
Nincs áthidalhatatlan ellentét a négy párt között
Mind a négy párt a piacgazdaság híve, ennek elveit fogja alkalmazni a gazdaság minden területén, vagyis várható, hogy piaci alapokra helyezik a még állami kórházakat – részvénytársaságokká alakítják azokat –, teljesen vagy részben privatizálják a nagyobb állami vállalatokat, például a vasúti teherszállítást vagy a pozsonyi repülőteret.
„Ideológiai ellentétek viszont felmerülhetnek köztük, a legmarkánsabb különbség a kereszténydemokraták és a liberális alapokon álló SaS között lehet” – mondta lapunknak Miroslav Kusý politológus. Hasonlóan vélekedik Grigorij Mesežnikov politológus is. „A gazdasági és szociális programok kérdésében nagyon közel állnak egymáshoz a pártok” – véli az IVO társadalomkutató intézet vezetője. Nincs nagy különbség a pártok között a demokrácia, a jogállam és a polgári társadalom építésében sem.
Liberálisok és katolikusok egy kormányban
„Az SaS liberális álláspontjával áll az egyik oldalon, a másikon a KDH, középen pedig az SDKÚ és a Híd” – magyarázta Kusý. A KDH kitartóan védi a hagyományos család intézményét, szerette volna az alkotmányban is rögzíteni, hogy a család férfi és nő közötti kötelék, vagyis teljesen elveti az azonos neműek együttélését is. A társadalmi ideológia ugyan az SaS-nek nem a legerősebb oldala, a párt egyelőre a Sulík–Mihál gazdasági kettősön áll, de ha fenn akar maradni, akkor komoly ideológiai alapot kell teremtenie magának. Ennek alapjai már látszanak a választási programjában, ami az egyéni szabadságok hangsúlyozásán alapul, vagyis liberális alapokon áll. Ennek egyik példája, hogy támogatják az azonos neműek regisztrált partnerségét, és javasolják, hogy a kis mennyiségű marihuána birtoklása ne legyen bűncselekmény. Politológusok szerint ezek a különbségek nem áthidalhatatlanok. „Ha képesek lesznek deklarálni közös politikai céljaikat, politikai téziseiket, és az ideológiai különbségeket félre tudják tenni, akkor nem lesz nehéz megegyezniük” – véli Kusý. Úgy véli, ez sikerül is. Az SaS részéről kompromisszum lehet, ha az egynemű párok számára egyelőre csak az öröklést biztosítják, ez megoldható a polgári törvénykönyv módosításával. További kompromisszum lehet, hogy a kis mennyiségű marihuána birtoklása nem lesz bűncselekmény, de kihágás marad, vagyis pénzbüntetés jár érte, de az elkövető nem válik büntetett előéletűvé.
A kisebbségi jogok nem jelentenek akadályt
Kusý szerint megoldható a kisebbségi jogok kérdése is, amit a Híd tart programja egyik legfontosabb elemének. Várhatóan nem lesz akadály az államnyelvtörvény módosítása, a pénzbírságok eltörlése. „Kénytelenek lesznek átlépni azokat a határokat, amelyeket a Smer állított fel, és amelyek elfogadhatatlanok voltak a kisebbségek számára – véli a politológus. – A leendő jobboldali szlovák kormánypártok részéről nem lesznek nacionalista kirohanások, a kettős állampolgárság kérdését pedig diplomáciai, nem nyilvános útra kell terelni, hogy a felek ne a sajtón keresztül üzengessenek egymásnak.”
Fico csak felnagyítja a problémákat
Miroslav Kusý szerint Robert Fico csak felfújja a problémákat, amikor a jobboldali pártok közti ellentétekről beszél. „A négy párt közül három gyakorlatilag nyolc éven át együtt kormányzott, és sikerült megegyezniük” – mondta a politológus. – Csak az SaS kezdő, hiszen Bugár Béla nyolcéves kormánykoalíciós munkát tudhat maga mögött.” Az együttműködést segíti a 2006-os szakítás, vagyis a KDH akkori kilépése a Dzurinda-kormányból. „Ez olyan momentum mindegyik párt számára, amit biztosan nem felejtenek el” – véli Kusý. Szerinte megegyeznek majd a vatikáni szerződés teljesítéséről is. „Figeľ ugyan felengedett egy próbaléggömböt, de szerintem ő sokkal toleránsabb, mint a KDH korábbi vezetése volt, Pavol Hrušovskýval az élén” – mondta a politológus. Úgy véli, ezt igazolja az is, hogy Bugár Béla reakciójára nem reagált a párt.
„Amikor Bugár határozottan rendre utasította őket, nem kommentálták az ügyet, ez azt jelenti, tudják, hogy hibát követtek el” – véli Kusý. Bugár Béla kijelentette, hogy Ján Figeľnek be kellene ragasztani a száját, miután a nyilvánosság előtt megemlítette, hogy a KDH ragaszkodik a vatikáni szerződés elfogadásához, holott a megegyezés úgy szólt, nem tárják a sajtó elé a rendezetlen kérdéseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.