<p>A szlovák törvények nem ismerik az eutanázia fogalmát, ezért a rendőrség gyilkosságként kezeli az ilyen eseteket. Ugyanez vonatkozik a héten őrizetbe vett, 29 éves Stanislav D.-re, aki az egyik pozsonyi kórházban vérnyomáscsökkentőt adott egy súlyos betegnek, a túlvilágra segítve őt.</p>
Nálunk gyilkosságnak számít az eutanázia, vagyis a kegyes halál
Stanislav D. akár életfogytiglant, vagy 25 év börtönbüntetést is kaphat. Enyhítő körülmény lehet, ha sikerülne bebizonyítani, hogy a beteg maga kérte az ápolót arra, hogy ölje őt meg. „Ha kiderül, hogy a 63 éves beteg korábban már megpróbálta megölni magát, akkor a mostani esetet öngyilkosságban való részvételként kezelhetnék” – állítja Lucia Kurilovská, a Szlovák Tudományos Akadémia jogi intézetének munkatársa. Szerinte ha ez bebizonyosodik, a bíróság a lehetséges büntetés alsó határát szabhatja ki a vádlottra. Az Ebrantil nevű szérum egyébként magában nem halálos, ebben az esetben viszont az volt, mivel túlzottan lecsökkentette a beteg vérnyomását.
Stanislav D.-t pszichiáter is megvizsgálja, a jelentés fontos támpont lesz a bűncselekmény indítékának megállapításánál. Azután is nyomoznak, hogy vajon korábban is a túlvilágra segítettt-e betegeket. Információi szerint a hatvanhárom éves asszony súlyos beteg volt, június 10-én hunyt el.
Az eutanáziát Svájcban, a Benelux-államokban, Thaiföldön és az USA-beli Oregon államban engedélyezik a törvények. A cseh bíróságok 2006-ban életfogytiglanra ítéltek egy ápolót, aki hét embert ölt meg hasonló módon. 2002-ben Budapesten 11 év fegyházra ítéltek el egy Fekete Angyal néven emlegetett ápolónőt, aki saját bevallása szerint 40 embernek segített meghalni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.