<p>Továbbra is csekély a kormányártok megegyezésének esélye az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) bővítésének szlovákiai támogatásával kapcsolatban.</p>
Mentőcsomag - továbbra is kis esély a megállapodásra
Csütörtökön a megállapodást leginkább ellenző koalíciós Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke, Richard Sulík úgy nyilatkozott: kicsi az esélye, hogy azokat a feltételeket, amelyekhez pártja ragaszkodik, sikerül elfogadtatni.
Sulík ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy véglegesen még nem utasították el a ratifikálást. A SaS egyebek között ragaszkodik ahhoz, hogy olyan megoldást találjanak, amely a szlovák adófizetőknek "egyetlen eurócentjébe sem kerül."
A kormánykoalíció négy pártja közül három - SDKÚ-DS, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd - támogatja az eurós mentőcsomag kiterjesztésének megszavazását, míg a SaS határozottan elutasítja. Ez akár a koalíció szétesésével, a kormány bukásával is fenyegethet.
A múlt pénteki osztrák döntéssel immár 14 euróövezeti állam ratifikálta az európai mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) jogköreinek kiterjesztését.
Az EFSF 2013. június 30. után szűnik meg, akkor, amikor már nincs tagállamnál kintlévősége, illetve a szervezet is visszafizette valamennyi adósságát. Ekkor az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) veszi át az EFSF és az EFSM szerepét. A 2013 januárjában megalakuló ESM 700 milliárd eurónyi tőkével rendelkezik majd, amelyből 80 milliárd eurót tesznek majd ki a tagállamok közvetlen befizetései. Az euróövezeti államok felmondható tőkeátruházása teszi ki a fennmaradó 620 milliárd eurót. Az ESM tényleges hitelfolyósítási kapacitása 500 milliárd euró lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.