A következő hetekben a lehető legtöbb kórház előtt megnyitnak ilyen, a felvételen látható mintavételi pontokat, ahol a pácienseknek a tesztelés során ki sem kell lépniük az autóból. Újonnan arról is tájékoztatják majd az embereket, ha a tesztelés negatív eredménnyel végződött, jelenleg ugyanis csak a pozitív eredményről értesítették az embereket.
Matovič tömeges tesztelést ígér
Csütörtökön 10 új koronavírussal fertőzött személyről tájékoztatott az egészségügyi minisztérium, így összesen 226 beteget tartanak számon az országban.
Legutóbb 335 tesztet végeztek a laboratóriumokban, a vírus felbukkanása óta pedig összesen 4751-et. Igor Matovič (OĽaNO) miniszterelnök a válságstáb ülése után bejelentette: ha az ország hatékonyan akar szembeszállni a koronavírussal, akkor ennél sokkal több tesztre lesz szükség. Szlovákiában eddig napi 300–350 tesztet végeztek, Matovič szerint ez jócskán elmarad az ország igényeitől és a laboratóriumok kapacitásától is. A válságstáb éppen azért úgy döntött, hogy átformálja a mintavételi rendszert, melynek köszönhetően a következő két hétben akár 3 ezerre is növekedhet a napi tesztek száma.
A kormányfő szerint a jelenlegi rendszer azért is tarthatatlan, mert a fertőzésgyanús személyeknek gyakran 3 napig kell várniuk az otthoni karanténban, míg egyáltalán megérkeznek a mentősök a kivizsgálásra. Matovič hangsúlyozta, hogy ez nem a mentősök hibája, hiszen a hiányzó védőfelszerelés miatt nincs is esélyük előbb kiérni a helyszínre.
A válságstáb éppen ezért úgy döntött, hogy a lehető legtöbb kórház előtt kialakítanak úgynevezett mintavételi helyszíneket, melyeknek a lehető legszigorúbb higiéniai előírásoknak kell megfelelnie. Vagyis azoknak az embereknek, akik már érzik magukon a tüneteket, és a háziorvosuk is javasolja a tesztelést, ezekre a helyszínekre kell ellátogatniuk. Marek Krajčí (OĽaNO) egészségügyi miniszter azonban kiemelte, hogy a mentőszolgáltatás továbbra is igénybe vehető, de főként azoknak a személyeknek, akiknek egészségügyi állapota nem engedi meg, hogy elmenjenek a mintavételi helyszínekre. Matovič elmondása szerint jelenleg 3-4 ilyen helyszín már működik az országban, azonban az elkövetkező két hétben a lehető legtöbb kórház előtt létrehoznak további mintavételi pontokat. A kormányfő egyelőre nem tudta pontosan megmondani, hogy hány kórházról van szó.
Kiket tesztelnek?
A miniszterelnök viszont rögtön leszögezte: ez nem jelenti azt, hogy innentől mindenki szaladjon a kórházak elé, még azok is, akiknek nincsenek tünetei. Azokat a személyeket fogják előnybe helyezni a tesztelés során, akiknek az egészségügyi állapota megindokolja a tesztelést. Marek Krajčí hozzátette, hogy elsősorban a halaszthatatlan operációkra váró betegekről van szó, de ahogy növekszik majd a laboratóriumok kapacitása, úgy az egészségügyi dolgozók is elsőbbséget kapnak.
Akcióban a magánlaborok
Az új rendszer további nagy újítása, hogy a tesztelésbe már becsatlakoznak a magánlaboratóriumok is. A korábbi kormány a tesztelések során csak az államilag működtetett laboratóriumokra hagyatkozott. Peter Lednický, a Magánlaboratóriumok Szövetségének (ASL) képviselője elmondta, hogy az általuk működtetett intézmények jelenlegi kapacitása körülbelül napi 1200 teszt, azonban ezt a közeljövőben akár 2000-re is képesek lesznek megnövelni. Az állami laboratóriumok összkapacitása további ezer teszt, így ha minden a tervek szerint halad, két héten belül már akár napi 3 ezer tesztet is elvégezhetnek. Szükség esetén viszont az állami intézmények kapacitása elérheti az 1500 mintát, míg a magánlaboroké a 2500-at is, így naponta akár 4000 mintát is vizsgálhatnának.
A tesztelésen kívül a magánlaboratóriumok segítenek a mintavételi helyszínek kialakításában is, valamint a kórházak előtt vett mintákat szintén ők fogják elszállítani a laboratóriumokba. Matovič szerint az ASL ajánlata rendkívül nagyvonalú.
„Az állam részéről rendkívül fair egyezséget kötöttünk. A magánlaborok a mi számításaink szerint ezen szinte nem nyernek semmit”
– mondta a miniszterelnök.
Saját zsebből nincs teszt
A magánlaboratóriumok bevonása azonban továbbra sem jelenti azt, hogy az emberek a saját költségükre kérhetnek teszteket, Matovič szerint Szlovákia ezt nem engedheti meg magának, hiszen sokkal fontosabb, hogy a valóban beteg emberek kapjanak elsőbbséget.
„Mindannyian egy csónakban evezünk. A közös érdek az, hogy minél előbb kiszűrjük a fertőzött személyeket”
– közölte az OĽaNO vezetője.
Ugyanakkor azt nem zárta ki, hogy a jövőben változtatnak ezen, de csakis akkor, ha a helyzet már javulni fog. Ebben az esetben például a nagyobb cégek már letesztelhetnék a munkásaikat, és ha senki sem fertőzött, akkor lassacskán újra megkezdhetnék a gyártást. Matovič azonban hangsúlyozta: csakis akkor, ha ezt megengedik a tesztelési kapacitások.
A gyorstesztek sorsa
Szlovákiába az utóbbi napokban több millió gyorsteszt érkezett, Matovič szerint ezeknek nem vesszük nagy hasznát.
„Ezeket nem használja sem a Közegészségügyi Hivatal, sem a magánlaboratóriumok, mert nem pontosak. Nem tudom jelenleg megmondani, hogy mi lesz a sorsuk”
– mondta a kormányfő.
Ján Mikas tiszti főorvos örömmel fogadta a rendszer megváltoztatását, hangsúlyozta, hogy a tesztek számának megemelkedésén kívül az is pozitív hozadék, hogy az embereknek így már jóval kevesebbet kell várniuk az eredményekre. Ha egy 65 évnél idősebb személynél bizonyosodik be a fertőzés, akkor az otthoni karantén ideje alatt a kezelőorvosa minden nap felkeresi telefonon, hogy az egészségügyi állapota iránt érdeklődjön.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.