<p>A bruttó bér maximum 5%-a kerülhet a nyugdíjrendszer második pillérébe a jelenlegi 9 helyett. Ján Richter szociális ügyi miniszter kijelentette, a csökkentéssel kapcsolatban alkotmánytörvény-módosítást is el tud képzelni, hogy más kormányok azt ne tudják megváltoztatni, és „örök időkre” a Smer által megszabott százalékarány maradjon.</p>
Második nyugdíjpillér: korlátozások várhatók
Richter elődje, Jozef Mihál ellenzi a kormány elképzelését. A volt miniszter szerint a kormány végső célja a második pillér likvidálása. Az embereknek nem éri meg a magánnyugdíj-számlákon takarékoskodni, ha a bérüknek csak 5%-a kerül oda, a kormány tehát így módszeresen tönkreteszi a második pillért, ahol jelenleg 1,5 millióan takarékoskodnak. Mihál szerint épp ellenkezőleg, emelni kellene a 2. pillérbe befolyt összeg százalékos arányát, hogy az állampolgárok a nyugdíjas éveikben ne legyenek kiszolgáltatva a különféle kormányok politikai döntéseinek.
Richter cáfolta, hogy a kormány a második pillér megszüntetésére törekszik. De hozzátette, a dolog most úgy fest, hogy a polgár befektet egy eurót, amely a második pillérben csak nyolcvan centet ér. „Ez így nem folytatódhat” – mondta. Ľudovít Kaník (SDKÚ), a második pillér létrehozója azt mondta, logikátlan a Fico-kormány érvelése: mindig azt állította, nem éri meg a takarékoskodás ebben a rendszerben, mert csak a bruttó bér 9%-a folyik be oda, most pedig ezt a felére akarja csökkenteni.
A Magánnyugdíjpénztárak Szövetségének elnöke, Stanislav Žofčák rámutatott, a második pillér hosszú távú befektetés. Legalább a bruttó bér 7–8%-át kell 15–20 évig befektetni a második pillérben ahhoz, hogy hasznot hozzon, az 5% kevés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.