Romana Kanovská, a NÚCEM igazgatója és Martina Lubyová oktatásügyi miniszter
Már ötödikben jobb pozsonyinak lenni
Jelentős a regionális eltérés a diákok tudásszintjében – derül ki a tavalyi Tesztelés 5 országos adataiból. A diákok szociális és gazdasági háttere jelentősen rányomja bélyegét a teljesítményükre.
Tavaly novemberben 1481 alapiskola 45 080 ötödikese vett részt a Tesztelés 5-ben, köztük 126 magyar tanítási nyelvű, illetve 13 közös igazgatású iskola 2839 magyar diákja. A Szabványosított Mérések Nemzeti Intézetének (NÚCEM) adatai alapján országosan 45 062 diák írta meg a 30 kérdésből álló matematikatesztet, a diákok országos átlaga 64,7% (ez a magyar és a szlovák nyelvű tesztek összesített eredménye). A szlovák ötödikesek átlaga 65,5% matematikából, ami a tavalyi 63,2%-os eredményhez viszonyítva enyhe javulást jelent. Jelentősen javult a magyar diákok eredménye: idén 53,2%-ra teljesítették a felmérőt, míg tavaly átlagosan mindössze 48,8%-ot értek el. Romana Kanovská, a NÚCEM igazgatója szerint a szlovák és a magyar diákok idei teljesítménye rendben van – az eltérés elsősorban a tesztet író diákok száma közötti jelentős különbség miatt statisztikai szempontból elhanyagolható.
Magyar nyelvből 2839 diák írt tesztet, összesítve 64,2%-os eredményt produkáltak, ez a tavalyi 55,5%-hoz képest 8,7%-kal jobb eredményt jelent. A szlovák diákok 62,8%-ra teljesítették a tudásszintmérőt szlovák nyelvből.
Ha a Tesztelés 5 országos átlagát nézzük, akkor a diákok eredménye kielégítő. Ha viszont a teszteredményeket regionális bontásban is összevetjük, kiderül, hogy a járási eredmények tükrözik az országon belül mutatkozó regionális, szociális és gazdasági különbségeket. „A pozsonyi diákok átlagosan 80%-os matematikatesztet írtak, a gölnicbányai járásbeli diákok viszont csupán 40%-ra teljesítették a tesztet” – mondta Kanovská, aki az Új Szó kérdésére elmondta, hogy ugyanez a jelenség az ország déli régióiban is tapasztalható.
A tavaly novemberben megvalósult Tesztelés 5 eredményeinek összesítése alapján a magyar diákok matematikából és magyar nyelvből is jobb eredményt értek el. Idén matematikából 53,2%-os átlagra teljesítették a tesztet, tavaly viszont mindössze átlagban 48,8%-os eredményt produkáltak. Magyar nyelvből átlag 64,2%-ra teljesítették a tesztet, ez a tavalyi 55,5%-os eredményhez képest 8,7 százalékpontnyi javulást jelent. Romana Kanovská, a Szabványosított Mérések Nemzeti Intézetének (NÚCEM) igazgatója szerint a szlovák és a magyar diákok teljesítménye között statisztikai szempontból nincs jelentős eltérés.
Leszakadó kelet
„Az országos eredmények tükrében diákjaink teljesítménye aránylag kielégítő. A 30 feladatból álló teszteknél átlagosan 19 feladatra adtak helyes választ. Ha azonban az eredményeket megyei, illetve regionális bontásban nézzük, akkor már jelentősek a különbségek” – magyarázta Kanovská. Matematikából és szlovák nyelvből is a Pozsony megyei iskolák diákjai teljesítettek a legjobban. A leggyengébb eredményeket matematikából a Kassa megyei iskolák diákjai hozták. A leggyengébb szlovák teszteket azonban már három megye, Kassa, Eperjes és Besztercebánya megye iskoláinak diákjai produkálták.
A magyar iskolákkal kapcsolatos részletes adatokat későbbre ígérte a NÚCEM. Romana Kanovská hangsúlyozta, hogy a járási eredmények tükrözik az országon belüli regionális, szociális és gazdasági különbségeket, ez a trend évek óta megfigyelhető, és a különbség folyamatosan növekszik. „Az OECD-országok közül a mi diákjaink teljesítményénél mutatható ki a leginkább, hogy a hátrányos szociális és gazdasági háttér rányomja bélyegét a diák teljesítményére” – mondta Kanovská.
A megoldás a napközi
Martina Lubyová (SNS-jelölt) oktatási miniszter a regionális különbségek felszámolását a délutáni foglalkozásokban, a napközikben látja. Januártól módosult a napközik támogatása, és a kormányrendeletnek köszönhetően már a valós létszám alapján folyósítja a minisztérium a támogatást. „Így szeretnénk támogatni, erősíteni a diákoknak a délutáni képzését az iskolai klubokban és a napközikben” – mondta Lubyová.
Részletes visszajelzés
A Tesztelés 5 részletes adatait februárban hozza nyilvánosságra a NÚCEM. Ugyanakkor Kanovská és Lubyová is hangsúlyozta, hogy az iskolák adatait nem, csak az egyes járások adatait hozzák nyilvánosságra. „Szeretnénk elkerülni, hogy ez alapján rangsorolják az iskolákat” – közölte a miniszter. Az iskolák viszont a korábbihoz képest még részletesebb kiértékelést kapnak azért, hogy pontosan tudják, hol vannak hiányosságaik.
Sikeres kisiskolák
Lubyová hangsúlyozta azt is, hogy a Tesztelés 5 eredménye nem támasztja alá, hogy az úgynevezett kisiskolák diákjai gyengébben teljesítették volna a tudásszintmérő teszteket. „Van némi különbség a teljes szervezettségű iskolák és a kisiskolák adatai között, de ezek statisztikai szempontból nem jelentősek” – mondta a miniszter. Hozzátette, ezt akkor is figyelembe kell majd venni, amikor felmerül az iskolahálózat racionalizációja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.