Pozsony. Ha az Új Polgári Szövetség még egyszer megsérti a kormányprogramot vagy a koalíciós szerződést, a KDH megkéri a miniszterelnököt, az államfőnél tegyen javaslatot Pavol Rusko gazdasági miniszternek, az ANO elnökének menesztésére.
Már csak egy dobásuk van
Ha Mikuláš Dzurinda ennek nem tesz eleget, a kereszténydemokraták kilépnek a koalícióból – közölte Pavol Hrušovský, a KDH elnöke a Koalíciós Tanács tegnapi ülése után. Az SDKÚ főnöke tudomásul vette a KDH bejelentését, ugyanakkor bízik benne, erre nem kerül sor. A kormányfő mindent el fog követni, hogy az ANO betartsa a megállapodásokat. „Majd a parlamenti szavazások során kiderül, mi a találkozó tényleges eredménye, hogy a partnerek hogyan fognak a törvényhozásban viselkedni” – mondta lapunknak Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője. Pavol Rusko a KDH ultimátumát durva nyomásgyakorlásnak tartja, s az ANO nem hajlandó megváltoztatni véleményét az oktatási miniszterről és az általa szorgalmazott reformról. Szerinte a koalíció kibírja a megbízatási időszak végéig. Az idő előtti parlamenti választásokról tegnap nem esett szó, viszont az MKP nemtetszésének adott hangot, amiért ilyen témát nem a tárgyalóasztal mellett vetettek fel, hanem a KDH a sajtón keresztül üzengetett. A partnerek megvitatták azt is, hogy Martin Fronc oktatási miniszter a héten nem tett javaslatot államtitkárának menesztésére, s ezzel hátráltatja kinevezését a kulturális tárca élére. Megegyeztek, hogy a tárcavezető kezdeményezi František Tóth leváltását, ám nem úgy, ahogyan az ANO javasolta, azaz hogy megbízatása akkor érjen véget, amikor az államfő kinevezi miniszternek, hanem megegyeznek egy dátumban. Egyébként Tóth nem élvezi az MKP bizalmát, s Bugár Béla pártelnök nem hiszi, hogy ez valaha is megváltozhat. „Olyan helyzetben, amikor támadta a főnökét, az oktatási minisztert, akkor az MKP-t, illetve államtitkárunk nevét úgy használta fel, hogy egyértelműen előhúzta a magyarkártyát. Ez azt jelenti, hogy Tóth jellemével van a gond, ezért nem hiszem, hogy megváltozhatna róla a párt véleménye” – mondta lapunknak Bugár.
Dzurinda javasolta, fél év múlva ismét terjesszék a parlament elé a nemrég elutasított, a tandíjrendszert bevezető reformtörvényt, ám csak két év múlva lépne hatályba, árulta el lapunknak Bárdos Gyula. Az MKP és a KDH ezt nem utasította el, az ANO még megfontolja a dolgot. A nyugdíjreform módosító tervezetét egy újabb koalíciós szakbizottság vitatja meg, az immunitás szűkítéséről pedig most sem esett szó. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.