Májusig eldöntik, hogy használható-e a Diane-35

Pozsony |

<p>Májusra várható eredmény a Diane-35 és a vele megegyező gyógyszermolekulát tartalmazó készítmények egészségügyi kockázataira vonatkozóan. Az Európai Gyógyszerügynökség megkezdte a készítmények ellenőrzését a londoni székhelyű Gyógyszerkockázat-értékelő Bizottság javaslatára &ndash; tájékoztat honlapján az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Hivatal.</p>

A készítményt használó pácienseknek azonban nem javasolják a használat azonnali felfüggesztését, mindenképpen konzultáljanak orvosukkal.

A gyógyszer ellenőrzését a francia gyógyszerügynökség kezdeményezte, amely egyben bejelentette azt is, hogy felfüggesztette a gyógyszer használatát Franciaországban. Ez azonban egy fokozatos, három hónapos folyamat, tehát ott sem egyik napról a másikra tiltották be a készítményt. A Sme napilap szerint a francia ügynökség szakemberei négy halálesetet hoztak összefüggésbe a készítmény használatával, ők 1987-től szedték ezt a szert. További 125 nő esetében vérrögképződést állapítottak meg.

A ŠÚKL szerint a gyógyszer mellékhatásai jól ismertek, ezt a gyártó feltünteti a használati útmutatóban is. A Diane-35 nem is fogamzásgátló gyógyszer, hanem az akné súlyosabb eseteinek kezelésére engedélyezték. „A gyógyszert nem fogamzásgátlóként engedélyezték, hanem az akne súlyos formáinak – hajhullás, fokozott szőrösödés nőknél – gyógyítására ajánlott olyan nők esetében, akik egyben fogamzásgátlót is igényelnek – magyarázta Valéria Pernišová, a ŠÚKL szóvivője. – A fogamzásgátló hatás ebben az esetben mellékhatásként jelentkezik, a gyógyszer összetételének következtében, amely hasonlít a fogamzásgátló tabletták összetételéhez.” A készítményt hivatalosan Franciaországban sem fogamzásgátlóként engedélyezték, de több esetben így használták, egyes nők évekig szedték. A hivatal szerint Szlovákiában az elmúlt hat évben nem érkezett panasz a készítményre, sem a nálunk forgalmazott három generikumára. A Sme napilap azonban talált olyan szlovák pácienst, akinél jelentkeztek a nem kívánatos mellékhatások, és a szövődmények hosszan tartó kezelést igényeltek.

Az európai előírások értelmében az országok szaktestületei közösen értékelik át annak a készítménynek az engedélyezését, amelyik ellen valamelyik ország korlátozást vezet be. A Gyógyszerkockázat-értékelő Bizottság (PARC) kiértékeli az adott készítmény használatával kapcsolatos minden bejelentést, és ez alapján tesz javaslatot a készítmény használatának korlátozására vagy további engedélyezésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?