A Paradise-iratok néven elhíresült offshore-botrány alig pár napja robbant ki, máris itt az első szlovák név, amelyre az oknyomozó újságírók rábukkantak a több mint 13,4 millió dokumentumot tartalmazó adatrengetegben.
A Szlovákiát is érintő, nagyjából 3500 dokumentumot a Tényfeltáró Újságírók Csehországi Központja (ČCIŽ) vette górcső alá. A ČCIŽ alapítója, Pavla Holcová a részletes beszámolót e hét végére ígérte, a Trend hetilappal együttműködve azonban már tegnap közzétették az első olyan vállalkozó nevét, aki szerepel a legújabb adóparadicsomi botrányban.
Az oknyomozó újságírók hálójában elsőként egy igazi nagyhal, Milan Šmehýl, az étkezési utalványokat kiadó Doxx társaság tulajdonosa akadt fenn. Šmehýl – a Trend által közzétett adatok szerint – 2007 és 2014 között több társaságot (Doxx Group, Doxx Services, Doxx Bet, Doxx Casino) is bejegyzett az adóparadicsomnak számító, egyébként uniós tagország Máltán. A földközi-tengeri szigetországot a vállalkozók általában adócsökkentésre használják. Máltán a társasági adó kulcsa ugyan eléri a 35 százalékot, a részvényesek azonban visszaigényelhetik a befizetett adó hat hetedét, valójában így csak 5 százalékos adót fizetnek.
Az adóparadicsomokban alapított cégeknek általában minimális az alaptőkéje, a most közzétett dokumentumok szerint azonban Šmehýl az egyik ilyen társaságában egymillió eurót helyezett el. Az adószakértők szerint az ilyen tranzakciók mögött általában egy jövőbeni eladás állhat. Szlovákiában ugyanis adót kell fizetni a tulajdonrész eladása után, míg Máltán nem. Az ezzel kapcsolatos spekulációkat azonban a Doxx és személyesen Šmehýl is visszautasította. „Az említett társaságokat csak azért alapítottuk, mert más piacokon is szeretnénk terjeszkedni. Minden olyan állítást határozottan visszautasítunk, amely szerint a máltai cégeinket adóelkerülés végett hoztuk volna létre” – nyilatkozta Marcela Šuštiaková, a Doxx-csoport szóvivője.
Hírlapi információk szerint a Doxx a legjövedelmezőbb megrendeléseket az első Fico-kabinet idején kapta, amikor a még Ján Slota vezette SNS is kormányon volt. A Sme napilap által megszellőztetett hírek szerint a Doxx 2008-ban vitatható módon jutott hozzá az akkor az SNS által felügyelt Szlovák Posta megrendeléséhez. Šmehýl cégének azonban jelenleg is több minisztériummal és egyetemmel van szerződése. A Finstat adatai szerint a Doxx tavalyi bevételei meghaladták a 61 millió eurót, ami csaknem háromszorosa a 2009-ben elért bevételeinek. A társaság tavaly egymillió eurós profitot könyvelhetett el. (mi, TASR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.