<p>A falunak szomorú története van: a második világháborúban a nácik felgyújtották a falut, és 13 embert végeztek ki, azzal vádolva őket, hogy segítettek a partizánoknak. A falu azonban most más miatt szerzett szomorú hírnevet: egy felújított tehénistállóban állítólag évek óta neonáci koncerteket szerveznek a szélsőségesek.</p>
Istállóban koncerteztek neonáci zenekarok
Detrekőszentmikló |
A Plus 7 dní hetilap számolt be arról, hogy a falu néhány éve a szélsőjobbosok találkahelye lett. A lap szerint a 700 lelkes településen 2009-ben vásárolt meg egy tehénistállót Martin Málik, aki a Blood and Honour (Vér és becsület) neonáci hálózat égisze alatt szervez koncerteket. Az istálló másik tulajdonosa a Plus 7 dní szerint az a kistapolcsányi Marcel Grzyb, aki Malina Hedvig egyik feltételezett támadója, és Nyitrán „drogellenes” neonáci felvonulásokat szervezett 8–9 évvel ezelőtt. Az istállót rendbehozták, új a tető és a nyílászárók is. Azt igyekeznek titokban tartani, hogy itt koncerteket tartanak, a hetilap szerint nem lehet fotózni a rendezvényeket – ám néhány fotó mégis kikerült a közösségi hálózatokra, például a Pokec nevű oldalra. A helyszín neonáci körökben annyira ismertnek számított, hogy 2013-ban az egyik plakátra a szervezők csak annyit írtak – Helyszín: mint mindig. Marta Hlavatá, a település polgármestere nem akart válaszolni a Sme napilap kérdésére, valóban vannak-e itt koncertek, és mit gondol róluk. Michal Smiško, a szélsőségességelleni rendőri egység vezetője a Facebookon egy videóban arra utalt, hogy idén már nem voltak koncertek az istállóban. Hozzátette, a veterán neonácik alkalmazkodtak a rendőrség munkájához, ezért nehéz leleplezni és bizonyítani tevékenységüket – zárt terekbe és az internetre vonulnak. „Ha egy zárt csoport zárt terekben heilezik, azt nehéz bizonyítani” – mondta. Szerinte, ha a rendőrség rajtaütne egy ilyen koncerten, valószínűleg még ők keverednének problémába károkozás miatt. Elmondása szerint Szlovákia nem neonáci központ Európában, és a klasszikus skinhead szcénával közel sem olyan drámai a helyzet, mint ahogy azt a sajtó sugallni akarja. A hetilap szerint a tehénistállóban olyan zenekarok léptek fel az elmúlt években, mint a brit Brutal Attack, az egyik legrégebbi neonáci együttes, vagy épp az amerikai Bound for Glory, mely dalszövegeiben a „fehér büszkeségről” értekezik. Színpadot kapott itt emellett Rastislav Rogel, az ismert színészből lett neonáci énekes is, aki a Krátky proces illetve a Juden Mord zenekarokban is közreműködött. Rogel, aki a pozsonyi neonáci körök ismert alakja, a 44. helyen állt Marian Kotleba pártja választási listáján.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2025. 01.14.
Három fenevad közös koncertre készül
2025. 01.08.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.