(Felvétel: Facebook)
Így élünk koronavírus-járvány idején
Az egész ország életét felforgatták a koronavírus miatt bevezetett rendkívüli intézkedések. Van, aki külföldön ragadt, de olyan is akad, aki házi készítésű szájmaszkokkal próbál segíteni. Így élik meg olvasóink a koronavírus-helyzetet.
A kormány döntése értelmében minden kiskereskedelmi boltnak és szolgáltatónak hétfőtől kezdve 14 napig zárva kell tartania. A határokat pedig a személyforgalom előtt lényegében lezárták. Az intézkedések az olvasóink életét is nagymértékben befolyásolják.
Határzár
Balázs nevű olvasónk azt írja, tegnap a szlovák állampolgárokat nem engedték haza Magyarországról, míg a Szlovákiában dolgozó magyar állampolgárok még átléphették a határt.
„Győrben élek, ott van bejegyzett állandó lakhelyem. Munkahelyem Szlovákiában van. Hétfőn Vámosszabadi felől érkezve Medvénél szerettem volna belépni Szlovákiába munkáltatói igazolással”
– írja Balázs, aki szlovák állampolgár. Hozzátette, a határon a szlovákiai rendőrök nem fogadták el a munkáltatója által kiállított igazolást. A határ átlépése esetén pedig karanténra kötelezték volna.
„Egy barátom viszont, aki magyar állampolgár, Magyarországon él és Szlovákiában dolgozik, simán átmehetett dolgozni. Teljes fejetlenség és káosz a tapasztalatom” – írta lapunknak Balázs.
Andrea nevű olvasónk édesanyja néhány napra Ausztriába utazott. A távolléte során jelentette be Peter Pellegrini (Smer) leköszönő miniszterelnök, hogy a külföldről hazaérkező állampolgárokat 14 napos karanténba helyezik.
„Édesanyám úgy oldotta meg a helyzetet, hogy kint maradt, amíg nem csillapodik a helyzet” – írta kérdésünkre Andrea.
Katarína arról számolt be, hogy a határzár miatt nem tud Szlovákiából Magyarországra járni dolgozni. Hozzátette, egyéni vállalkozóként keresi a kenyerét.
„Teljesen kétségbe vagyok esve, anyagi csődöt jelenthet ez nekem és a családomnak. A fiamat egyedül nevelem, és az anyukámmal élek. Rettegek a vírustól, hiszen az édesanyám, aki 62 éves, minden nap veszélynek van kitéve, mert ő még mindig járhat dolgozni”
– közölte lapunkkal. Katarína ugyanakkor azt is elmondta, a magyarországi üzleti partnerei megértően állnak a helyzethez. „És várnak vissza” – tette hozzá.
Katalin levélben írta meg nekünk, milyen nehéz helyzetbe kerültek a határzár miatt. „A párom sajnos Magyarországon ragadt. Magyar állampolgár, ott él életvitelszerűen, míg én szlovák állampolgár vagyok, Kassán lakom” – vázolta a helyzetüket Katalin. „Az előző házasságomból van 2 kisebb gyermekem, akik az új páromat elfogadják, szeretik” – tette hozzá. Mivel a külföldieket nem engednek be Szlovákiába, egyáltalán nem tudnak találkozni. „A gyerekeknek is napi szinten el kell magyarázni, miért csak telefonon tudunk beszélni, miért nem látogathatjuk egymást. Sajnos lelkileg megterhelő a helyzet. Főleg amiatt is, mert nem tudjuk, meddig fog tartani ez a szigorú intézkedés” – írta Katalin.
A fuvarozók átmehetnek
Tamás olvasónk elmondta, hogy kisteherautójával vasárnap este lépett be Szlovákiából Ausztriába a kittseei határátkelőnél. „Meg sem állítottak” – mondta. Nem sokkal a határátlépés után egy rutinellenőrzés során megmérték a testhőmérsékletét, majd továbbengedték. Tamás azóta már visszafelé is átlépte a határt Ausztria és Szlovákia között. Az ellenőrzéskor újra megmérték a testhőmérsékletét. A korlátozások ellenére az áruszállító teherautók még átléphetik a határt. Tamás úgy tudja, hogy a fuvarozók számára előírás, hogy legyen náluk szájmaszk, gumikesztyű és fertőtlenítő folyadék.
„A ponyvás teherautókon lévő kézmosásra szolgáló víztartályban is kell lennie fertőtlenítőszernek. Ezt a rendőrök ellenőrzik is”
– mondta Tamás.
Lapunk olvasói közül is sokan külföldön dolgoznak. Tőlük arra vonatkozó kérdéseket kaptunk, hogy ha hazajönnének, beléphetnek-e Szlovákiába. Erre a rendőrség honlapján olvasható intézkedés ad iránymutatást. Eszerint a külföldről hazatérő szlovákiai állampolgárokat, néhány kivételtől eltekintve, 14 napos karanténre kötelezik, amelynek megsértése több mint 1659 eurós büntetést von maga után. Olvasóink ugyancsak érdeklődtek afelől, hogy mit tehetnek, ha a huzamosabb ideig nem tudják elérni a körzeti orvosukat. Ebben az esetben a regionális, tehát járási közegészségügyi hivatalt érdemes keresni. Az egyes hivatalok honlapján telefonos elérhetőség is található.
Nővérek a fronton
Andrea a közösségi médiában feltett felhívásunkra azt írta, egészségügyi nővérként dolgozik, 10 éves kislánya van otthon, aki félti őt. Andrea a Szlovákiában kihirdetett szükségállapot miatt nem maradhat otthon a gyermekével.
„Nővér vagyok, nekem muszáj dolgoznom” – írta.
Tünde, egy alsószeli hölgy a közösségi oldalán tette közzé, hogy házi készítésű szájmaszkokat varr, és akinek szüksége van rá, ingyen vihet belőlük. „Folytatom a varrást, úgy 17 óra tájban kiteszem az újabb adagot. És holnap is. Amíg van miből és amíg kell” – írja Tünde a Facebook-oldalán.
Továbbra is várjuk olvasóink észrevételeit, kérdéseit az alábbi e-mail-címre: [email protected]
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.