Idén eddig több volt a családon belüli erőszak

14 évet kapott a kislányát rendszeresen megerőszakoló apa
Pozsony |

A tavalyi év első hónapjaihoz képest idén nőtt a családon belüli erőszakkal összefüggő rendőrségi bejelentések száma. A növekedésnek nem feltétlenül a kényszerű bezártság lehet az oka, a statisztika szerint ugyanis épp márciusban érkezett a legkevesebb zaklatásról szóló bejelentés. 

A büntető törvénykönyv önmagában nem ismeri a családon belüli erőszakot mint bűncselekményt. Az esetek többségében az elkövetőt zaklatás vagy fenyegetés miatt vonják felelősségre, valamint testi sértés vádjával. „A családon belüli erőszak áldozatainak identifikálásakor fontos tényező, hogy a személy közös háztartásban él, vagy élt az elkövetővel” – áll a rendőrségi közleményben. Már korábban is megírtuk, hogy a március közepe óta tartó kényszerű összezártság hatványozottan növelheti a konfliktusok számát, valamint a családon belüli erőszak eseteit. Ezt tovább súlyosbítja, hogy az áldozatoknak ebben az időben kevesebb lehetőségük van segítséget kérni, hiszen egész nap a bántalmazó partnerrel vannak.

Jól állunk?
„A februári és a márciusi adatokat összehasonlítva megállapíthatjuk, hogy az állam részéről bevezetett intézkedések nem vezettek ahhoz, hogy több családon belüli erőszakkal összefüggő bűncselekményekről kapjuk bejelentést” – tájékoztatta lapunkat Denisa Bárdyová, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. A közeli személy által történő zaklatásról például márciusban 50 esetben szerzett tudomást a rendőrség. Februárban ez a szám 63, januárban pedig 54 volt.

Összehasonlítva mindezt 2019 ugyanezen időszakával elmondható, hogy idén az első három hónapban 45-tel több zaklatást regisztrált a rendőrség, mint tavaly márciusig. „Ez azonban nem jelent egyértelmű összefüggést a koronavírus miatt hozott intézkedésekkel, hiszen a zaklatásos esetekből márciusban azonosítottuk a legkevesebbet” – mondja Bárdyová. 

Ambivalens adatok
A rendőrség is elismeri, hogy rejtett bűncselekményekről lévén szó, csak azokkal az esetekkel tudnak foglalkozni, amelyekről tudomást szereznek. Ezért továbbra is arra kérnek mindenkit, akinek a birtokában vannak olyan információk, amelyek családon belüli erőszakkal függenek össze, értesítsék a rendőrséget. Egy úgynevezett harmadik személy jelenléte különösen fontos, ugyanis az áldozatoknak gyakran nincs lehetőségük arra, hogy felhívják a rendőrséget. 

Bárdyová tájékoztatása szerint fenyegetésről márciusban 149 alkalommal szereztek tudomást, februárban pedig 183 esetet regisztráltak. Ami pedig az üldözések számát illeti, minimális az eltérés a két hónap adatai között: februárban 11, márciusban pedig 12 ilyen esetről szerzett tudomást a rendőrség. 

Idén több a bejelentés
„Az elérhető statisztikai adatokból kitűnik, hogy a nyomon követett bűncselekmények közül az első három hónapban 399 esetben volt rokon az elkövető. Ez 41-gyel több, mint 2019 ugyanezen időszakában. A legtöbb rokon által elkövetett bűncselekményről Kassa megyében szereztek tudomást a rendőrök, a legkevesebbről Pozsony megyében. Denisa Bárdyová tájékoztatása szerint a három, családon belüli erőszakkal leggyakrabban összefüggő bűncselekményekről több bejelentés érkezett az idei első három hónapban, mint 2019 első negyedévében. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?