<p>Nem hagyta szóhoz jutni a politikusokat a tömeg a Gorilla-ügy miatti pénteki pozsonyi tüntetésen. A feldühödött emberek fütyültek, és azt kiabálták: "Nem akarunk kampányt!"</p>
Gorilla - kifütyülték a politikusokat a tüntetők
Bár már az első szónok, az SaS-es képviselő Martin Poliačik hangját elnyomta a tömeg moraja, sőt néhány banánhéj is eltalálta őt, Szlovákia Kommunista Pártja (KSS) és a 99 Százalék szónokának sem szegte kedvét az elutasítás. Egyedül Peter Marčeket, az SOS elnökét hallgatták meg.
"Megmutattátok, mit gondoltok a politikusokról, s már el is mentek" - jegyezte meg Peter Pčolinský. Zuzana Martináková, a Gyermekekért Tesszük - Szabad Fórum elnöke el is állt felszólalási szándékától.
A tüntetéssorozat a fővárosi része délután négy órakor kezdődött az 1989-es rendszerváltás idején zajlott megmozdulásoknak is helyszínt adó Szlovák Nemzeti Felkelés terén. Itt mintegy 3-400, házilagos gyártású transzparensekkel felszerelt tüntető gyűlt össze.
A téren az első felszólaló a 2008-ban Izlandon lezajlott "forradalom" egyik vezetője, Hördur Torfason volt. Azt kérte, a szlovákiaiak ne legyenek erőszakosak. "Mi Izlandon azért voltunk eredményesek, mert sohasem alkalmaztunk erőszakot" - mondta. 2008-ban éppen a Torfason vezetésével zajló tiltakozások következtében bukott meg a szigetország kormánya, s ezt követően Izlandon új alkotmányt fogadtak el.
A "Fogjuk ki a tőzsdecápákat" , "Gorillák a rács mögé", "Bírók helyett esküdtszéket" és más hasonló feliratú transzparenseket hordozó tüntetők később átvonultak a kormánypalota előtti Szabadság térre. Itt a tüntetők sorából kikerülő szónokok főként a politikai élet szereplőinek korrupt viselkedéséről beszéltek, de akadt, aki a rendszerváltás óta lezajlott privatizációs folyamatok átláthatatlanságára hívta fel a figyelmet. Több felszólaló pedig a "Nemkívánatos vendégmunkásként néznek ránk az EU-ban" és "A külföldi tőke megvette az országunkat" jelmondatokat hangoztatta.
A pozsonyi rendezvényen folytatódott a szervezők által szerdán meghirdetett aláírásgyűjtés is. Ezzel egy népszavazás kiírását, illetve azt szeretnék elérni a szervezők, hogy a választások nyomán felálló új törvényhozás foglalkozzon a követeléseikkel.
A követelések közt szerepel egyebek mellett a parlamenti képviselők mentelmi jogának csak a törvényhozásban tett kijelentésekre való korlátozása, egy a Transparency International nemzetközi civil szervezet által kidolgozott korrupcióellenes csomag, valamint a népszavazás intézményének "működőképessé tétele."
A tiltakozók nem sokkal fél hét után elhagyták a Szabadság teret és elindultak a belváros több pontját érintő felvonulásukra. A kormányhivatal előtti téren nem sokkal 18 óra előtt mintegy 7-800 ember volt.
A tiltakozáshullám januárban kezdődött, közel egy hónappal azt követően, hogy 2011 karácsonya előtt nyilvánosságra került a szlovák politikai és gazdasági elit állítólagos összefonódásáról beszámoló úgynevezett Gorilla-dosszié. A tiltakozás február közepétől folyamatosan veszített intenzitásából.
Pénteken délután és kora este a kerületi székhelyeken és Poprádon volt Gorilla-ellenes megmozdulás, a legtöbb helyen csak néhány tucatnyi, vagy pár száz résztvevővel. (SITA, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.