Gašparovič lemondását követelték a tüntetők

Pozsony |

<p>Körülbelül háromszázan vett részt az Ivan Gašparovič államfő elleni csütörtöki pozsonyi tüntetésen. A többi közt azt követelték, hogy mondjon le.</p>

A palota előtti Hodža téren azért gyűlt össze a tömeg, hogy támogassa a köztársasági elnök elleni petíciót. A kezdeményezők szerint az államfő alkotmányt sértett, amikor január elején úgy döntött, hogy nem nevezi ki az előző parlament által főügyésszé választott Jozef Čentéšt.

A tüntetők azt követelték, hogy Gašparovič távozzon posztjáról. "Lemondása kis lépés lenne az elnöknek, de nagy lépést jelentene a társadalom számára" - ilyen és ehhez hasonló követelések hangzottak el az este hat órára meghirdetett tüntetésen.

A sűrű havazásban, rendőrségi biztosítás mellett megrendezett tiltakozó akción a tüntetők támogatásukról biztosították az ellenzéki pártoknak azt a kezdeményezését, hogy az alkotmány megsértésére hivatkozva induljon eljárás Gašparovič ellen.

Az ellenzék hétfőn javaslatot tett, hogy alkotmánysértés gyanúja miatt eljárás induljon az államfő ellen. A csütörtökön beterjesztett indítványt az ellenzéki pártok azzal indokolták, hogy Gašparovič másfél éven át késleltette az Iveta Radičová kormányzása idején megválasztott főügyészjelölt, Jozef Čentéš kinevezését, s nem indokolta meg kielégítően a kinevezés magtagadását. Gašparovič döntését a Čentéš megválasztásakor felmerült korrupció gyanújával, valamint azzal indokolta, hogy az ügyet azóta túlontúl átszőtték a különböző politikai érdekek.

    Az államfő leváltását célzó indítványról ugyan 30 napon belül tárgyalnia kellene a törvényhozásnak, ám ehhez nem várható többségi hozzájárulás, mivel Robert Fico kormánypártja, a Smer-SD az indítványt nem támogatja.

A tüntetők továbbá azt akarják, hogy a parlament – társadalmi vitát követően – hozzon törvényt, amely alapján a főügyészség függetleníthető a pártpolitikától.

A tiltakozó akciónak több szónoka is volt, köztük a Gorilla-ügyről könyvet író Tom Nicholson publicista, Marián Greksa zenész, a bloggerként ismert Boris Kačáni és Slavomír Repka, valamint két polgárjogi aktivista, Andrej Lúčny és Ján Zavacký. (SITA, MTI)

  
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?