Négy nappal a parlamenti választás előtt fogadta el a parlament a 13. nyugdíj bevezetését. A módosítást 88 képviselő támogatta, a végső döntés az államfő kezében van.
Fico nem árulta el, miből fizetné ki a 13. nyugdíjat
Egy nap alatt, gyorsított eljárásban tárgyalta és fogadta el a parlament a smeres javaslatot a 13. nyugdíjról. A reggeli szavazáskor a 85 jelen levő képviselőből 76-an szavaztak a 13. nyugdíj gyorsított eljárásban történő tárgyalása mellett. Az első olvasatban pedig az összes bejelentkezett képviselő megszavazta.
Jöhet a plusznyugdíj
A Smer, az SNS és a Kotlebáék – Mi Szlovákiánk Néppárt tagjain kívül néhány független képviselő is segítette a módosítás második olvasatba való utalását. A Sme rodina 9 tagja ugyan tartózkodott a gyorsított eljárásról szóló szavazáskor, első olvasatban azonban támogatta a javaslatot. Szintén a többséggel szavazott Eduard Adamčík, a Híd frakciójában ülő képviselő. Ha ő, vagy bárki a Sme rodinából nem jelentkezik be a gyorsított eljárásról szóló szavazásra, akkor a törvénymódosítást a megszokott módon tárgyalná a parlament.
Miroslav Beblavý, a Spolu elnöke a reggeli szavazást követően előre jelezte, a párt tagjai nem fognak részt venni a rendkívüli parlamenti ülésen. Úgy véli, mindent megpróbáltak a szerintük törvénytelen ülés akadályozásának érdekében, a továbbiakban már csak annyit tehetnek, hogy nem jelentkeznek be a szavazáskor. A pártelnök ugyanerre kérte a többi ellenzéki párt képviselőjét is. Beblavý Boris Kollárral kapcsolatban megjegyezte, a Sme rodina asszisztálása csak a saját megbízhatóságát károsította. Az OĽaNO frakcióvezetője, Eduard Heger leszögezte, a szavazáson ők sem vesznek részt, de a törvényjavaslatokról szóló vitán igen.
A nők védelme nem fontos
Az Isztambuli Egyezménnyel kapcsolatban a parlament újabb elutasító döntés hozott, a 113 képviselőből 96 ellenzi a nők elleni erőszakot megelőzni és felszámolni célzó nemzetközi egyezményt. A Smer, az SNS, az ĽSNS és a Sme rodina képviselőin kívül több OľaNO-s honatyáknak sem tetszik az Isztambuli Egyezmény. Beblavý szerint az elutasítás semmit sem jelent, mivel a szerződést sosem ratifikálták az országban, gyakorlati eredménye tehát nincs. A KDH-s képviselők nem szavaztak erről.
Romáknak nem járna?
Robert Fico, a Smer elnöke elmondta, a 13. nyugdíj elfogadása után a megduplázott családi pótlékról fognak tárgyalni, kilátásba helyezte azonban, hogy azt nem az eredetileg tervezett formában fogják elfogadni. „Olyan kijelentéseket hallok egyes kollégáktól, melyek alapján nem tetszik nekik, hogy a családi pótlékot roma gyerekek is megkapnák. Én ezt nem fogom kommentálni. Mivel kormányjavaslatról van szó, kénytelen leszek beszélni a miniszterelnökkel, hogy vannak-e alternatív javaslatok a családi pótlék emelésre készpénz vagy adócsökkentés formájában, hogy főleg a dolgozó szülők profitálhatjanak belőle” – mondta Fico. Ilyen esetben a családi pótlék folyósítását ugyanolyan szabályokhoz kötnék, mint a gyest, amelyet egy nemrég elfogadott módosításnak köszönhetően nagyobb összegben folyósítanak a dolgozó szülőknek, mint azoknak, akik nem dolgoztak a gyerek megszületése előtt.
„Aki nem dolgozik, ne is egyék. Aki dolgozni akar ebben az országban, az bármilyen nehézség nélkül találhat munkát” – zárta a Smer elnöke, majd miután az újságírók arról kezdték faggatni, honnan akarja előteremteni a több száz millió eurót ezen intézkedések finanszírozására, idő előtt befejezte a sajtótájékoztatót.
Mint Magyarországon
Andrej Danko számára a magyarországi támogatási rendszer szimpatikus, amely szerint a legalább három gyermeket vállaló nők adókedvezményt kapnak. Mint mondja, a gyerekeknek nem pénzforrásoknak kellene lenniük, hanem meg kell találni a megfelelő módot, hogyan motiválják a nőket a gyerekvállalásra.
A házelnök úgy véli, hogy Zuzana Čaputová köztársasági elnök nem fogja visszadobni a 13. nyugdíjról szóló törvényjavaslatot, az autópályadíjak eltörlésével kapcsolatban azonban Danko úgy nyilatkozott, a téma minden jel szerint nagyobb társadalmi vitát igényel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.