Fico akarja megmondani, hol milyen szakokat nyissanak

Pozsony |

<p>Januártól a kormányhivatal igazgatása alá kerülnek a középiskolák, melyek eddig a megyékhez tartoztak.</p>

Az állam fogja megmondani, hogy az egyes megyékben milyen középiskolákra van szükség. Januártól a kormányhivatal újonnan létrehozott osztálya alá tartozik majd a régiófejlesztés és vele együtt a regionális iskolahálózat. Az átszervezés célja, hogy hatékonyabban állítsák be a középiskolák hálózatát, mely a munkaerőpiac valódi igényeire reagál majd.

A középiskolák nem alkalmazkodnak a munkáltatók és a munkaerőpiac igényeihez – ezzel indokolja a döntést Robert Fico. „A középiskolák azt csinálnak, amit akarnak” – állítja a kormányfő, aki szerint a intézmények kínálatában gyakran szerepelnek olyan szakok, melyek elvégzését követően a diákok használhatatlanok a munkaerőpiacon. Példaként a szabadidős tevékenység animátorát említette. Fico szerint ez nem szakma, mégis van ilyen képzés az országban, miközben Szlovákiában nincs elegendő szakképzett munkaerő az iparban, a szolgáltatásban és a fuvarozásban.

„Az államnak kellene megmondani, hogy az egyes régiókban mire van szüksége, ezt követően pedig meg kell találni a módját az átszervezés megvalósításának” – közölte a kormányfő. Hozzátéve, az állam ezen a területen aktívan együtt fog működni a középiskolák fenntartóival, a megyékkel. Fico kijelentette, hogy nem veszik el a fenntartók hatáskörét, csupán rendet szeretne tenni a rendszerben.

„A szakközépiskolák képzései elavultak, a probléma viszont azzal nem oldódik meg, hogy a kormányhivatal alá kerülnek” – véli Júlia Uhrinová, a rimaszombati Regionális Fejlesztési Ügynökség (RRA) igazgatója. Szerinte az oktatás modernizálása eddig sem akarat, hanem pénz kérdése volt. Ügynöksége a közelmúltban magyarországi partnerek bevonásával felmérte, hogy a Rimaszombati járásban milyen új szakirányok iránt lenne kereslet. Tudomása szerint az új szakok akkreditálásával, mely az oktatási minisztérium hatáskörébe tartozik, eddig sem volt különösebben gond.

„A szakok innovációja eddig mindig a pénzhiányon bukott meg. Egy új szak beindításához nemcsak új tankönyvekre, hanem a gyakorlati képzést lehetővé tevő, a legújabb eszközökkel felszerelt műhelyekre van szükség” – magyarázza Júlia Uhrinová. Ezek fedezetét önerőből sem az iskola, sem pedig a fenntartó nem képes előteremteni. Ha tehát a kormány nem különít el egy jelentősebb összeget a középiskolák fejlesztésére, az átszervezés eredménytelen lesz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?