<p>A kormánypárt csökkenő népszerűsége miatt a Fico-kabinet újabbnál újabb szociális intézkedésekkel próbálja visszanyerni a választók kegyeit. Az ingyenes vonatozás után 2016-tól jöhet a gázártámogatás. Elemzők szerint azonban ez is csak a lakosság egy szűk rétegét juttatja kivételezett helyzetbe, az ellenzék pedig szavazatvásárlásnak tekinti a támogatást.</p>
Fico a gázzal varázsol
Pozsony |
Szlovákiában manapság azok a háztartások fizetnek a legtöbbet a gázért, amelyek ezzel is fűtenek, a gázszolgáltatással kapcsolatos éves kiadásaik többnyire az ezer eurót is meghaladják. A Fico-kabinet rajtuk kíván segíteni. „Egy olyan célzott dotációs rendszert szeretnénk bevezetni, amely a gázzal fűtő háztartásoknak juttatna vissza bizonyos összeget az általuk befizetett gázdíjból” – mondta a közszolgálati televíziónak Robert Fico kormányfő. Tegnap a parlamentben már arról beszélt, hogy két év alatt legalább tíz százalékkal csökkentenék a lakossági gáz árát. Várható azonban, hogy a gáz világpiaci ára is csökken, a kőolajárral párhuzamosan. Nem kizárt azonban, hogy lesz valamilyen támogatási rendszer is, amely 2016 januárjától lépne életbe, vagyis a háztartások a parlamenti választások előtti időszakban kapnák vissza a gázdíj egy részét. Pavol Pavlis gazdasági miniszter szerint a vonatozással kapcsolatos támogatásokhoz hasonlóan a gáztámogatás sem kizárólag a domináns piaci szereplő ügyfeleit érintené. Ez azt jelenti, hogy a Szlovák Gázművek mellett az alternatív gázszolgáltatók ügyfeleit is támogatnák, vagyis háztartások tízezreinek lehet alacsonyabb a fűtésszámlája. Hogy mindez mekkora kiadással jár az államnak, a gazdasági tárca sem képes felbecsülni, Pavlis szerint a támogatásokat az SPP által az államnak kifizetett osztalékokból finanszíroznák. A kormány terveit az ellenzék és a szakemberek is kritizálják. „A kormány ésszerű gazdasági lépések helyett újra csak a lakosság egy részének, pontosabban a kormánypárt lehetséges választóinak a lefizetésén töri a fejét” – nyilatkozta Juraj Miškov, parlamenti képviselő. Szerinte sokkal hatékonyabb lépés lenne a kormány részéről, ha az energiahordozók áfáját csökkentené, ami a lakosságra háruló terhek igazságosabb enyhítésének számítana. A kormány tervével kapcsolatos legkirívóbb hiányosságnak Jozef Badida, az energieprevas.sk energiaipari szakportál elemzője is azt tartja, hogy diszkriminatív. Badida arra is felhívja a figyelmet, hogy a gáztámogatás a fogyasztói szokásokat is deformálhatja, az olcsóbb fűtés ugyanis kevésbé motiválja majd a háztartásokat a takarékoskodásra, a lakóházak hőszigetelésére, miközben az uniós szabályok épp az energiafogyasztás csökkentését követelik meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.