<p> Az Amnesty International után az Európa Tanács is felszólította Szlovákiát, hogy jobban kell igyekeznie a romák hátrányos megkülönböztetésének megszüntetésében. A szervezet szerint a legrosszabb a helyzet az oktatásban. Nem tetszik a szervezetnek az sem, hogy 2012-ben a roma ügyi kormánybiztos a belügyminisztérium hatáskörébe került, ami azt sugallhatja, hogy a romaproblémát rendvédelmi kérdésként kezeli a kormány.</p>
ET: probléma a romák diszkriminációja
Májusban az Európai Unió indított kötelezettségszegési eljárást a romák hátrányos megkülönböztetése miatt, az ok szintén az szeggregált oktatás. A hivataloknak még egy hónapjuk van arra, hogy reagáljanak az uniós kifogásokra, mivel ellenkező esetben Brüsszel beperelheti Szlovákiát az Európai Bíróságon.
Az unió a speciális iskolákba való elhelyezést kifogásolja. Ezt már többször felrótták a kormánynak emberi jogi szervezetek is. Az Amnesty International, az Open Society Foundation és más szervezetek már hosszabb ideje kifogásolják, hogy a roma telepeken lakó gyerekek a legtöbbször speciális iskolákba kerülnek, habár nincs semmilyen szellemi fogyatékuk. Ezekből az iskolákból már nem vezet út középiskolákba, ami súlyos diszkriminációnak számít.
A speciális iskolák problémájával foglalkozott jelentésében Jana Dubovcová ombudsman is. A felmérése szerint ezekben azt oktatási intézményekben a gyerekek 88 százaléka roma származású.
Az Európai Unió Csehországgal szemben is eljárást kezdeményezett. (lpj, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.