Elbukhatja a menekültkvóták miatt indított pert Szlovákia és Magyarország

Luxembourg |

<p>Szlovákia és Magyarország keresetének elutasítását javasolja az Európai Unió Bíróságának Yves Bot főtanácsnok a menedékkérőket érintő kötelező ideiglenes áthelyezési mechanizmus ügyében.&nbsp;</p>

A főtanácsnok ma ismertette javaslatát a Bíróságon, az indítvány azonban nem köti a Bíróságot, sok esetben azonban irányadó, vagyis a főtanácsnok álláspontjával megegyező ítélet születik. A főtanácsnok feladata, hogy teljesen pártatlanul és függetlenül eljárva a rábízott ügy jogi megoldására vonatkozó javaslatot terjesszen a Bíróság elé. A Bíróság bírái most kezdik meg a tanácskozást az ügyben, az ítélethozatalra később kerül sor.

A szlovák kabinet érdemben nem reagált a főtanácsnok indítványára. „A főtanácsnok javaslatai egyelőre nem elérhetőek, nem is kézbesítették azokat nekünk, ezért a javaslat részleteire nem tudunk reagálni” – írta kérdéseinkre az igazságügyi minisztérium sajtóosztálya. – A Főtanácsnok javaslatai nem kötelezőek a Bíróság számára, ezért nem lehet előrelátni, hogy a Bíróság figyelembe veszi-e azokat vagy sem.” A kormányhivatal újra a szlovákiai médiát szidta, feltehetően a nekik küldött kérdések alapján. „Ahelyett, hogy támogatnák Szlovákiát a menekültkvóták elutasítása ügyében, örülnek annak, hogy van itt egy valamilyen, nem kötelező érvényű álláspontja egy ügyvédnek” – írta lapunk kérdéseire a kormányhivatal. Arra nem reagált, hogy Szlovákia elfogadja-e a bíróság döntését, habár Szlovákia már fogadott be menekülteket. Ugyanakkor a kötelező kvótákat továbbra is elutasítja Fico. „A miniszterelnök újra hangsúlyozza, hogy semmilyen kötelező kvótát soha nem fog elfogadni” – áll a nyilatkozatban. A médiának még egyet odaszúr a kormányhivatal: „Kérjük a médiát, hogy hagyjon fel Robert Fico kormánya elleni megszállottsággal, és védjék az ország érdekét, ahogyan ezt Robert Fico kormánya is teszi” – áll a rövid nyilatkozat utolsó sorában. Orbán Viktor magyar miniszterelnök már június végén jelezte, hogy Magyarország az ítéletet nem fogja betartani. 

Szlovákia és Magyarország 2015-ben támadta meg az Európai Unió Tanáűcsának határozatát, amely 120 ezer, Görögországba és Olaszországba érkezett menedékkérő elosztására tett javaslatot. Ez alapján az egyértelműen nemzetközi védelemre szoruló személynek e két tagállamból az Unió más tagállamaiba való áthelyezését javasolták elosztási kvóták alapján.

Magyarországnak Olaszországból 306, Görögországból pedig 988 menekültet, Szlovákiának Olaszországból 250, Görögországból pedig 652 menekültet kellene befogadnia. Magyarország teljesen elutasítja a menekültek befogadását, eddig egyetlen ember sem érkezett a menekülttáborokból az országba. Szlovákia más taktikát választott: ugyan nem utasítja el teljesen a menekültek befogadását, de csak nagyon lassan teljesíti a kiszabott kvótákat. Az Európai Bizottság júniusi adatai szerint Olaszországból egyetlen menekültet sem fogadott be, Görögországból pedig 16-ot, emellett további 50 menekült befogadásáról tárgyal.

A hírt folyamatosan bővítjük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?