<p>Együttes cseh-szlovák kormányülés megrendezését javasolja Robert Fico miniszterelnök abból az alkalomból, hogy húsz éve szűnt a szövetségi Csehszlovák Köztársaság, és 1993 január elsején megalakult az önálló cseh és szlovák állam.</p>
Együttes cseh-szlovák kormányülést javasol Fico
"Nagyra értékelem kapcsolataink magas színvonalát, és mindent megteszek további javulásuk érdekében" - jelentette ki Robert Fico pénteken Prágában azt követően, hogy vendéglátójával, Petr Necas cseh miniszterelnökkel tárgyalt. Leszögezte: tárgyalásaik ugyan nem a jelképekről szóltak, de véleménye szerint az idén fontos lenne a jelképekre is összpontosítani.
Ficónak ez az első hivatalos külföldi útja az után, hogy pártja, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) márciusban megnyerte az előre hozott parlamenti választást Szlovákiában, és kormányt alakított. Csehszlovákia kettéválása óta a cseh és a szlovák államfők, illetve kormányfők első hivatalos útja mindig a szomszédos ország fővárosába vezet.
Nečas szintén úgy fogalmazott, hogy a cseh-szlovák viszony "kitűnő színvonalú, függetlenül attól, milyen pártszínezetű kormány van hatalmon itt és ott".
Fico javaslatához a cseh kormányfő nem fűzött megjegyzést. Necas hangsúlyozta, hogy konkrétan több gazdasági projektet is megvitattak, mert ezen a területen "sok a közös érdek".
Fico konkrétan elmondta, hogy kormánya támogatná a két ország vasúti teherszállító társaságának összevonását. "Megnyitottuk a CD Cargo és szlovák partnere egyesítésének témáját" - mondta újságíróknak a politikus. Rámutatott, hogy a cseh-szlovák cégnek "lényegesen nagyobb esélye lenne a túlélésre a közép-európai régióban".
Fontos napirendi téma volt az energiabiztonság is. Egyetértés volt abban, hogy mindkét fél fontosnak tartja az atomenergiát, s még nagyobb mértékben kívánja igénybe venni. Fico megerősítette, hogy Szlovákia kibővíti az atomerőművet Jaslovské Bohunicében, és egy teljesen új atomerőmű építését sem veti el. Pozsony az energetikai ágazatban is számol a cseh együttműködéssel.
Nečas elmondta, hogy az európai fiskális paktum nem volt témája a tárgyalásoknak, mert a két ország helyzete eltérő, Szlovákiában már van euró, Csehországban pedig még nincs.
Kérdésre válaszolva Fico azt mondta, hogy Szlovákia nem kíván beavatkozni más ország belügyeibe, s ő maga nem fogja kommentálni a cseh belpolitikai helyzetet.
A miniszterelnököt délután fogadta Václav Klaus cseh államfő, majd Bohuslav Sobotkával, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) találkozott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.