Dzurinda titkolja, mit tárgyalt a romákról

Pozsony |

<p>A szlovák külügyminisztérium szerint az EU törvényei minden uniós állampolgárára vonatkoznak, a személyek szabad mozgásával kapcsolatban is.</p>

Körülbelül ez minden, amit Szlovákia a romániai és bulgáriai romák franciaországi kiutasításával kapcsolatban nyilatkozott, ennél bővebb állásfoglalásra nem hajlandó, miközben már az Európai Parlament is elítélte Franciaországot a romák kitoloncolása miatt. Mikuláš Dzurinda külügyminiszter csütörtökön Párizsban járt hivatalos látogatáson, ahol többek között francia kollégájával, Bernard Kouchnerrel is tárgyalt. A SITA hírügynökség jelentése szerint „a francia partnerek tájékoztatták Dzurindát a romániai romák kitoloncolásáról is Franciaországból.”
Lapunk kérdésére, mit jelent ez részleteiben, a franciák megmagyaráztáke álláspontjukat a találkozón a szlovák külügyminiszternek, s mi volt erre Mikuláš Dzurinda reakciója – különös tekintettel arra, hogy az elmúlt választási időszakban az akkori ellenzék gyakran bíráltaakormányt,hogykínai hivatalos tárgyalásain nem hozta szóba az emberi jogok betartásának témáját Kínában – a külügyminisztérium kitérő, általános és lényegébensemmitmondóválaszt adott.
„Az EU szabályai mindenkire vonatkoznak, mind a polgárok szabad mozgásával, mind a letelepedéssel összefüggő rendszabályok betartásával kapcsolatban. Üdvözöljük, hogy az Európai Bizottság felügyelni akarja ezeket. A romák szociális kirekesztettsége összeurópai kihívás” – válaszolta írásban Luboš Schwarzbacher, a külügyminisztérium szóvivője arra a kérdésünkre, hogyan reagált Mikuláš Dzurinda párizsi tárgyalásán a Franciaországból kiutasított romákkal kapcsolatos helyzetre. Ugyanezzel, a már néhány napja közzétett rövid nyilatkozattal válaszolt a minisztérium a SITA hírügynökség azon kérdésére is, változik-e a szlovák kormány álláspontja a franciaországi történésekkel kapcsolatban azután, hogy ma Pozsonyban, a francia nagykövetség előtt tiltakoznak a civil szervezetek aktivistái a francia kormány döntése ellen. A szlovák kormány a fent idézett külügyminisztériumi állásfoglaláson kívül nem reagált a franciaországi helyzetre, annak ellenére sem, hogy a roma szervezetek már felszólították Iveta Radičová kormányfőt, ítélje el a történteket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?