Dohányzást korlátozó intézkedések léptek életbe Kínában

Peking |

<p>Május elsejétől tilos a dohányzás Kínában a zárt nyilvános helyeken, de a szabadtéri dohányzást is korlátozzák az egészségügyi tárca előírásai.</p>

Az új szabályok érintik szállodákat, az éttermeket, a színházakat, a vasútállomások várótermeit, a repülőtereket és az áruházakat. A tiltást jól látható módon kell egyértelművé tenni az emberek számára, az alkalmazottaknak pedig feladatuk lesz a dohányzók figyelmeztetése.

A szabadtéri kijelölt dohányzó helyek nem zavarhatják a gyalogosokat; cigarettaértékesítő automatákat nyilvános helyeken nem szabad üzemeltetni.

Becslések szerint Kínában 300-350 millióan dohányoznak rendszeresen, a passzív dohányosok száma pedig meghaladja a 700 milliót. Évente körülbelül 1,2 millió kínai hal meg a dohányzással összefüggő betegségekben, s számuk mind az Egészségügyi Világszervezet (WHO), mind a kínai illetékesek előrejelzése szerint emelkedni fog.

Az egészségügyi minisztérium márciusi rendelkezése nem tartalmaz részleteket a különböző intézmények tulajdonosainak büntethetőségéről, sem a tiltott helyen dohányzók bírságának mértékéről.

Kínában nincs átfogó dohányzásellenes törvény, de vannak országos és helyi tiltó jogszabályok. A kórházakban, az iskolákban és a tömegközlekedési eszközökön például már eddig is tilos volt rágyújtani.

A rendelkezéseknek érvényt szerezni, a tiltást betartatni Kínában rendkívül nehéz lesz, még akkor is, ha lesznek ellenőrzések, kampányok, több felvilágosító propaganda és figyelmeztetés - állítják a témát és Kínát jól ismerők. Vannak olyan szórakozóhely-üzemeltetők, akik felhívták a figyelmet arra, hogy ha a tiltásnak érvényt szereznek, akkor lehúzhatják a rolót. A kínai médiában megszólaltatott szakemberek egy része ugyanakkor fontos fejleménynek tartja, hogy szigorodnak a szabályok, több lett a jogi korlát.

A dohányzás ellen küzdő szervezetek és aktivisták közül sokan vélik úgy, hogy a korlátozásokkal egyidejűleg sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani az ismeretterjesztésre, felvilágosításra, ugyanis egy nem régi felmérésből az derült ki, hogy a megkérdezetteknek mindössze az egynegyede volt tisztában az aktív és passzív dohányzás egészségre káros hatásaival.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?