Díjbehajtóvá válhatnak az orvosok

orvosok
Pozsony |

<p>Nem kell meglepődnie a páciensnek, ha az orvosa amellett, hogy elmondja, milyen gyógyszereket javasol, arra is figyelmezteti, hogy díjhátraléka van a biztosítóval szemben. Ilyen figyelmeztetést kaphat akkor is, ha kiváltja a felírt gyógyszert, vagy kórházba kerül.</p>

A Dôvera azt kérte az egészségügyi szolgáltatóktól, hogy akár közvetlenül náluk is kifizethesse a beteg a díjhátralékot, vagy legalább pontos tájékoztatást kapjon a hátralék nagyságáról és a befizetés lehetséges módjáról. Egyben arra is figyelmeztetnék a beteget, hogy a következő alkalommal, ha tervezett kezelésről, krónikus betegségről van szó, nem írnak fel neki gyógyszert, ha nem fizeti ki a hátralékot. Motivációs díjként az orvosok megtarthatnák a befizetett díj 1 százalékát.

Az erre vonatkozó szerződés-kiegészítést az elmúlt hetekben az orvosszervezetek is jóváhagyták. Sok orvosnak azonban nem tetszik, hogy a biztosítási díj behajtói legyenek, az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS) szerint sincs minden rendben ezzel az elképzeléssel, jelenleg vizsgálják az ügyet. A Dôvera hasonló javaslattal kereste meg a kórházakat és a gyógyszertárakat is.

A biztosító szerint ez gyakorlatias megoldás. „Az orvosok és a kórházak számára ez nem kötelező, csak egy lehetőség” – mondta a Pravda napilapnak Martin Kultan, a Dôvera vezérigazgatója. A díjbeszedés egy bővebb szolgáltatás, a Biztonságos gyógyszerek online megoldás része. Ez lehetővé teszi az orvosok és a kórházak számára is azt, hogy lássák, milyen egyéb gyógyszereket használ a beteg, így ezt figyelembe véve tudnak kezelést javasolni, vagyis elkerülhető, hogy egymással ellentétes hatású készítményeket írjanak fel a betegnek.

Az orvosok és a kórházak reakcióit figyelembe véve azonban kicsi az esélye, hogy a betegek nem kapják majd meg a szükséges kezelést. A kórházak a biztosító szolgáltatásának egyéb elemeit emelték ki, például azt, hogy tisztában lesznek a beteg által használt gyógyszerekkel. „A tárgyalásokon a díjbeszedésről nem beszéltünk, mi nem fogjuk beszedni a hátralékokat” – állítja Marián Petko, a Szlovákiai Kórházszövetség elnöke.

Az azonban megtörténhet, hogy a gyógyszerész a készítmény teljes árát kéri majd el az adóstól. A biztosítók ugyanis nem térítik a hosszabb ideje nem fizető biztosítottaknak minden gyógyszer árát, így a patikáknak eddig ez anyagi veszteséget okozott. Ez azokra a betegekre vonatkozik, akik maguk fizetik a járulékokat, például vállalkozók vagy nyilvántartásba nem vett munkanélküliek. Az alkalmazottakat ez a veszély nem fenyegeti. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?