Danko veszélyes játékba kezdett

Pozsony |

<p>Bár jogi szempontból tulajdonképpen nincs hatása annak, hogy Andrej Danko, az SNS elnöke <u><a href="http://ujszo.com/online/kozelet/2017/08/07/danko-felmondta-a-koalicios-…; target="_blank">felmondta a koalíciós szerződést</a></u>, politikai szempontból annál nagyobb a jelentősége a húzásnak. A lépés ugyanis politikai kommunikációs háborút indít, melyben Danko dobta le az első bombát. Az elemzők többnyire óvatosan fogalmaznak, nem nagyon merik megtippelni, mi lehet a történet vége.&nbsp;</p>

Andrej Danko lépésével – mellyel egy csapásra véget vetett az uborkaszezonnak – az utolsó olyan pontig ment el, ahonnan még vissza tud táncolni, és a koalíciós feszültségek nem torkollanak kormányválságba – nem hívta vissza minisztereit, tárgyalni akar. A lépése drasztikus, ám ha alkotmányos válságot és a kormány bukását akarta volna előidézni, az SNS rendkívüli parlamenti ülésen próbált volna bizalmatlanságot szavazni a kormánynak. 

Véresen komoly 

Ez azonban nem történt meg, Danko „csak” a koalíciós szerződést támadta meg kimondva ezzel, hogy a koalíciós partnerek közt csorbult a bizalom. Ez pedig politikai szempontból nagyon komoly dolog. „Épp olyan komoly, amilyennek tűnik. Még sosem történt meg, hogy valaki felmondta volna a koalíciós szerződést úgy, hogy semmilyen külső körülmény, konfliktus nem kényszerítette erre” – magyarázza Grigorij Mesežnikov, a Közéleti Kérdések Intézetének (IVO) vezetője rámutatva, Danko nem csupán a koalíciós szerződés módosítását javasolta, hanem egyből fel is mondta. „Danko eddig is tapasztalatlan politikusnak bizonyult, de ezt most csúcsra járattak” – vélekedik az elemző. Úgy gondolja, a pártelnök így gyakorlatilag önként kijátszotta az SNS-t a koalícióból, és a következmények kedvezőtlenek lehetnek számára. „Danko azon dolgozott, hogy szalonképes párttá formálja át az SNS-t, és a hatalomból részesülve konkrét politikai és gazdasági előnyöket élvezhessen. Ez most akár abba is torkollhat, hogy eltűnik a süllyesztőben” – tette hozzá. 

Elterelő hadművelet 

Azt az elemzők sem tudják megmondani, hogy mi vezette az SNS elnökét erre a döntésre, de abban egyetértenek, hogy a kiváltó ok a nemzetiek vezette oktatási minisztérium uniós pénzalapok körüli megabotránya lehetett. Danko a levelében nem fogalmazta meg egyértelműen, tulajdonképpen mit is akar, Grigorij Mesežnikov pedig úgy gondolja, menekülőutat keres a kutyaszorítóból. „Néhány nappal ezelőtt minden rendben volt, a három pártelnök támogatta egymást a múlt heti koalíciós sajtótájékoztatón. Holott a botrány a minisztériumban akkora, hogy még az SNS partnereinek is gondot okoz Plavčan maradása az oktatási tárca élén. Nem tudom, mi történhetett az elmúlt napokban, ami Dankót erre a lépésre késztette” – mondta lapunknak Mesežnikov. 

Gál Zsolt politikai elemző hasonlóan gondolkodik, Danko szerinte is az óriásbotrányról akarja elterelni a figyelmet. „Az SNS elnöke mindezt összekapcsolta egyfajta zsarolással” – vélekedik. „Az SNS jelenlegi mediális képe az, hogy a legkorruptabb párt a koalícióban. Mindenki tudja, hogy az oktatási minisztériumot nem Plavčan irányítja, hanem olyan hivatalnokok, akiket Danko kézi vezérléssel irányít. A botrány azt mutatja, mennyire gátlástalanok és dilettánsok voltak, a média ezen csámcsogott, a kormány össztűz alá került – a kormányon belül pedig az SNS, az ő jelöltjei és a mögöttük álló érdekcsoportok. Szerintem Danko ezt akarta megfordítani valahogy, és úgy kijönni a dologból, hogy a leginkább szociálisan érzékeny koalíciós párt képét mutassa” – magyarázza az elemző. 

Előrehozott választások? 

Az elemzői vélemények azzal kapcsolatban eltérnek, hogy kormánybukást és előrehozott választásokat eredményezhet-e Danko huszárvágása. Az igazán komoly kérdés most az, Danko lépése valóban csak játék, elterelő hadművelet-e, vagy valóban komolyan gondolja, és hajlandó további lépéseket is tenni egy esetleges kormánybuktatás felé. Illetve az, hogy a koalíciós partnerei mennyire hajlandóak belemenni a játékába. 

Gál Zsolt ugyan nem zárja ki, hogy kormánybuktatás lehet a történet vége, ám ezt nagyon valószínűtlennek tartja. „Az a fontos, milyen lesz a képe ennek a kormányválságnak. Mindenki győztesként akar kikerülni belőle. A pártok készek valamiféle kompromisszumra, nem akarták lemondatni Plavčant, nem vették el az SNS-től az oktatási tárcát. Nagyon sok energiát fektettek abba, hogy stabilnak látszanak, és abban érdekeltek, hogy hatalomban maradjanak. A Smer már harmadszor kormányoz, és annyi botrány fűződik a nevükhöz, hogy nem eshetnek ki a hatalomból, mert ha így történne, nem tudnák többé garantálni a rendszerszintű korrupció büntetlenségét” – vélekedett. Grigorij Mesežnikov ugyanakkor úgy gondolja, a Smer és a Híd nem feltétlenül lesz partnere az SNS-nek ebben a játékban. „Ha belemennének, azzal vállalnák a mediális képet, hogy Andrej Danko százados beosztottjai lettek” – tette hozzá az elemző. 

Ellenzék: Danko csak eltereli a figyelmet

Az ellenzéki pártok élesen reagáltak a koalíciós válságra. Az SaS és az OĽaNO egyértelműen az oktatási minisztérium uniós alapok körüli botrányának tulajdonítja Andrej Danko lépését. Azt hangsúlyozták, készek átvenni a felelősséget az ország vezetéséért. 

„A tudományra és kutatásra fordítandó európai pénzalapok olyan fontos zsákmányt jelentenek az SNS számára, hogy Andrej Danko nem átall ezért káoszt hozni Szlovákiába“ – írta Veronika Remišová és Igor Matovič, az OĽaNO két politikusa. Véleményük szerint Danko képtelen kommunikálni, és papírra firkált üzeneteket küld koalíciós partnereinek, mintha nem is a koalíciós pártok vezetőiről, hanem általános iskolai osztálytársairól lenne szó, és azt hiszi, el tudja terelni a figyelmet az óriási botrányról a minisztériumban. 

Az SaS elnöksége szerint is a minisztériumi botrány az oka Danko lépésének. „Azt csinálja, amit annak idején Ján Slota csinált, mikor szorult a hurok. Partnereit zsarolja ebben a korrupciós koalícióban“ – írták átlátszónak nevezve az SNS húzását. Szerintük a nemzetiek meg akarnak szabadulni az oktatási minisztériumtól, mert rájöttek, hogy a tárcánál valós munkát kell végezni a diákok és a társadalom érdekében, és nem lopni. 

BUGÁR: EZ MOST TÉNYLEG KOMOLY

Boris Kollár, a Sme rodina vezetője meg van róla győződve, hogy Danko lépése csak álca. A Facebookon közzétett videójában arról beszél, hogy szerinte az SNS csak az embereket akarja elbolondítani. „Jönnek a vad ígéretek, a 13., a 14., a 15. fizetés, ingyenes űrrepülés, kirándulás a Föld középpontjába, és ki tudja, mi mindent ígérnek majd“ – mondta. Miroslav Beblavý független képviselő, aki épp most alapít pártot, azt mondta: csak tíz százalék a valószínűsége, hogy bukni fog a kormány, ámbár ezt jó eredménynek tartaná. Véleménye szerint a koalíciós pártok úgy érzik, jobb partnereket nem találnak egymásnál, így meg fognak egyezni. 

KOMMENTÁRUNK A TÉMÁBAN: A DANKO MENET

Andrej Kiska államfő csak nagyon szűkszavúan reagált a történtekre. Szerinte a helyzetet a koalíciós pártvezéreknek a koalíciós tárgyalásokon kell megoldaniuk egymás között.

VILLÁMINTERJÚ RAVASZ ÁBELLEL, A HÍD ALELNÖKÉVEL

Mi okozta, és hogyan végződhet ön szerint a válság? 

Nagyon kevés az információnk, engem és kollégáimat is meglepetésként ért a hír. 

Mi értelmét látja annak, hogy az SNS újra akarja tárgyalni a koalíciós szerződést, de minisztereit nem hívja vissza a kormányból? 

Tényleg nagyon keveset tudunk az SNS terveiről, ezért nehéz erre a kérdésre válaszolni. Az biztos, hogy a koalíciós szerződés felbontásával a kormány nem bukik meg, ez a szerződés csak a kormánypártok közti viszonyokat szabályozza. Igaz, e nélkül nehéz lenne kormányozni, de a felmondása önmagában még nem buktatja meg a kormányt. Nem világos számomra, hogy mi az SNS követelése, mit akarnak elérni. 

A koalíciós szerződés megnyitása esetén a Hídnak is lesznek követelései? 

Számomra az egész ügyben az a legmeglepőbb, hogy a koalíciós szerződés eleve úgy van megszövegezve, hogy ha valaki változtatni szeretne rajta, akkor azt a koalíciós partnerek egyetértésével megteheti. A szöveg nagyon rugalmas. A jelenlegi változat tartalmazza a Híd legtöbb és legfontosabb prioritásait, mi elégedettek vagyunk a jelenlegi szöveggel. Meglátjuk, hogy milyen irányban haladnak majd a tárgyalások, ha a koalíciós szerződés valóban komoly felülvizsgálatra kerül, arra mi is fel fogunk készülni. Erről a párt elnöksége fog dönteni. 

Nem tart attól, hogy ha az SNS eléri célját, és módosulni fog a szerződés, akkor az a Híd számára is presztízsveszteséget jelent majd? 

Nem arról beszélünk, hogy az SNS vezetője egy kész javaslat elfogadásához kötötte volna a koalíció fennmaradását, hanem egyfajta kommunikációs elemmel bejelentette a koalíciós szerződés felmondását. Én ezt egy elég agresszív lépésnek tartom, semmiképpen sem akarunk alárendelt pozícióba kerülni. 

(fm, lpj, SITA, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?