<p>Félrevezető adatokat és csúsztatásokat tartalmaz az a tanulmány, amellyel a kormány az egybiztosítós egészségbiztosítási modell bevezetését tervezi, állítja Tomáš Szalay, a HPI egészségpolitikai intézet munkatársa.</p>
Csúsztatások a biztosítós kormányanyagban
„Semmi sem igazolja azt a feltételezést, hogy az egybiztosítós rendszer jobban működik majd a jelenleginél. A kormány az izlandi és a svédországi egybiztosítós rendszer hatékonyságával példálózik, de sokkal valószínűbb, hogy hatékonyság tekintetében inkább a magyarországi rendszerhez közelít majd a szlovákiai egybiztosítós modell” – véli a szakértő. A minisztérium szerinte tisztességtelen eszközöket alkalmazott az egybiztosítós modell szakmai előnyeinek igazolására, figyelmen kívül hagyta a legfontosabb nemzetközi összehasonlítási módszerek eredményeit. Úgy véli, az egybiztosítós rendszer hatására erősödne a korrupció, romlana a biztosítási járulék beszedése és a pénz felhasználásának hatékonysága. „Azt sem nagyon hangoztatja a kormány, hogy az egybiztosítós Angliában a körzeti orvoshoz való bejutásra is napokig kell várni” – mondta Szalay.
Az egészségügyi minisztérium – a kormányhatározatnak megfelelően – szeptember végére kidolgozza az egybiztosítós egészségbiztosítási rendszer projektjét, mondta el lapunknak Zuzana Čižmáriková, az egészségügyi tárca szóvivője. Azt nem részletezte, hogy ez a „projekt” mit tartalmaz majd, viszont azt elmondta, hogy az érintettekkel – köztük az egészségbiztosítókkal is – csak azt követően tárgyalnak, hogy az anyagot a kabinet is jóváhagyta. A minisztérium és a kormány látszólag továbbra is meg van győződve az egybiztosítós modell előnyeiről. Úgy véli, hogy a biztosítók mai nyereségét visszaforgatva csökkenthető a várólistás kezelésekre való várakozás ideje és egyben javítható lesz az egészségügyi ellátás színvonala.
Ezt részben cáfolja, hogy a várólisták és a várakozási idő ma éppen az állami egészségbiztosítóban a leghosszabb. A minisztérium optimizmusa gazdasági szempontból sem teljesen indokolt. Nem világos, milyen módon kívánja megszerezni a kormány a két magánbiztosító feletti ellenőrzést, és mindezt miből akarja kifizetni, amikor a jövő éves hiánycél betartása is komoly megszorításokat és adóemeléseket igényel. A Dôvera és az Union tulajdonosai nem akarnak megválni a biztosítóiktól, készek nemzetközi bíróságokon védeni befektetéseiket. A Dôvera tulajdonosaihoz hasonlóan az Union képviselői is megerősítették, hogy az egészségbiztosítóról nem kívánnak lemondani. „Holland tulajdonosunk, az Achmea hosszú távú befektetésként kezeli az Uniont, semmiképpen nem kívánja feladni a biztosítót” – jelentette ki Boris Masloviec, az Union igazgatótanácsának tagja. Ezt igazolja szerinte az is, hogy a holland tulajdonos számított arra, hogy a kezdeti években a működés nem lesz nyereséges, és fedezi az Union eddigi, mintegy 50 millió eurós kumulált veszteségét. Masloviec szerint ez a kormány álláspontjának cáfolata, hiszen az Union tulajdonosa ahelyett, hogy „kivinné a hasznot” az országból, állja a biztosító kezdeti veszteségét. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.