<p>Egyszerű megoldás lenne visszatérni ahhoz a korábbi gyakorlathoz, amikor Orbán Viktor első miniszterelnöksége és az akkori szlovák kormányfő, Mikuláš Dzurinda idejében nem alkalmaztak szankciókat a kisebbségi nyelvhasználat miatt - mondta Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára kedden az MTI-nek.</p>
Budapest szankciók nélküli nyelvtörvényt vár Pozsonytól
Az európai uniós kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár azt követően nyilatkozott telefonon az MTI-nek, hogy Pozsonyban tárgyalt szlovák partnerével, Frantisek Ružičkával, a megbeszélésen előkészítették a május 12-i magyar-szlovák külügyminiszteri találkozót.
Hangsúlyozta, a nyelvhasználat gyakorlatában a korábbi kedvező példához kellene visszatérni. Magyarország az államnyelvtörvény ügyében továbbra is a Velencei Bizottság (az Európa Tanács alkotmányozási kérdésekben tevékenykedő tanácsadó szervezete) és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet főbiztosának ajánlásait tekinti mérvadónak - tette hozzá.
Prőhle Gergely rámutatott: a találkozón kollégájával a két ország viszonyának "közismerten problematikus" területeit is érintették, és egyetértettek abban, hogy "tiszta helyzetek teremtése" a cél, ezért az Orbán Viktor és Iveta Radičová kormányfők által tavaly nyáron javasolt korai jelzőrendszert kell alkalmazni. Vagyis ha valamelyik fél "nem ért valamit a másik belpolitikájában", a nemzetközi szervezetek és a sajtó bevonása nélkül közvetlenül juthatnak információhoz a kormányok - magyarázta.
Mint a helyettes államtitkár elmondta, egyeztették a két ország álláspontját világpolitikai és európai ügyekben, így a magyar soros EU-elnökség utolsó két hónapjának feladatai is szóba kerültek, különösen a horvát csatlakozási tárgyalások mielőbbi lezárására és az uniós roma keretstratégia elfogadására helyeztek nagy hangsúlyt.
A találkozó célja emellett Martonyi János és Mikuláš Dzurinda külügyminiszterek jövő heti tanácskozásának előkészítése volt. Ez az esemény része a múlt nyári kormányváltások után kezdődött "örvendetesen rendszeres" találkozók sorának - mondta Prőhle Gergely.
Tájékoztatása szerint a külügyminiszterek május 12-i tanácskozásukon fontos infrastrukturális közös beruházásokról is tárgyalnak, amelyek "a két ország polgárainak közeledését teszik lehetővé". A miniszteri találkozónak ez lehet a legfontosabb üzenete - mondta.
Emlékeztetett: hamarosan az esztergomi Mária Valéria híd tízéves évfordulóját ünnepelik, a híd ugyancsak jól jelzi Magyarország és Szlovákia "diplomáciai-politikai közeledésének polgár közeliségét".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.