Az Új Szó nagy ankétja: mit gondolnak a képviselőjelöltek?

Pozsony |

<p>Mi az EU legnagyobb problémája? Kell-e nekünk föderáció? Kell-e bővíteni az EU-t? Mire jó a Lisszaboni Szerződés? NATO vagy közös hadsereg? Szlovákiában 16 párt és mozgalom indul az európai parlamenti választáson. A bejutásra esélyes pártoknak 8 kérdést tettünk fel, kérdéseinkre az MKP, az SDKÚ, a Smer, a HZDS, a Szabad Fórum (SF) és a Szabadság és Szolidaritás (SaS) válaszolt. A pártoknak feltett kérdések:</p>

1. Mi a legnagyobb, megoldásra váró probléma az unióban?
2. Meddig lehet ön szerint bővíteni az uniót, mely országokat kellene felvenni?
3. Az uniónak a föderáció felé kell haladnia, vagy meg kell őrizni a tagállamok jelenlegi önállóságát?
4. Pozitívumnak tartja a Lisszaboni Szerződést? Csorbul ezzel Szlovákia szuverenitása?
5. Szüksége van az uniónak közös hadseregre, vagy bízza védelmét a NATO-ra?
(Az ankétot holnap folytatjuk)

SDKÚ - Eduard Kukan képviselőjelölt:
1. Az Európai Unió legnagyobb problémájának tartom, hogy nincs felelős vezetése, mely képes lenne ellenállni a populizmusnak, a nacionalizmusnak és a teljesíthetetlen ígéreteknek. A realitásoktól nem elrugaszkodó vezetésre lenne szükség, amely reális elévárásokat ébreszt az EU polgáraiban.
2. Az unió lehetőség, melyet akárcsak Szlovákia, megérdemel Európa valamennyi állama. Minden olyan európai államot fel kell venni, amely teljesíti a belépés feltételeit. Horvátországot mielőbb, Törökországnak hosszabb időre van szüksége.
3. Már világos, hogy a 27 tagú uniónak más szabályokra van szüksége a hatékony működéshez, mint amikor 15 tagállam volt. Ez magával hozza a közeledést és a hatáskörök megosztását. Azt az idő mutatja meg, hogy ez a folyamat hosszú távon a föderalizáció irányában halad-e.
4. A Lisszaboni Szerződés feladata a 27 tagúra bővült unió hatékony működésének biztosítása. Szerintem a dokumentum képes ellátni ezt a feladatot, bár nem biztos, hogy ez volt a legjobb megoldás. Nem hiszem, hogy veszélyeztetné Szlovákia szuverenitását.
5. Nem hiszem, hogy az uniónak szüksége van saját hadseregre, a gyorsreagálású erők létrehozása értelmes és elégséges megoldást jelent. Európa fő biztonsági pillére a jövőben is a NATO lesz.

Smer - Boris Zala képviselőjelölt:
1. Az unió előtt álló legnagyobb kihívás a Lisszaboni Szerződés alapelveinek életbe léptetése. A jövőben dönteni kell arról, hogy az unió föderációvá válik-e.
2. Jelenleg Horvátország áll legközelebb a tagság elnyeréséhez, a következő években pedig a balkáni államokat kell alaposan felkészíteni a belépésre.
3. A föderalizáció nem jelenti automatikusan a függetlenség korlátozását, hanem a mélyebb koordinációt, az egységes fellépést és a közös akciókat. Az unió egyedisége abban rejlik, hogy a tagállamok politikájának egységén kell működnie, nem pedig az unitarizmuson, ahogyan azt Csehszlovákia idején megéltük.
4. A Lisszaboni Szerződésnek Szlovákia számára csak pozitív hatása lesz, semmiképpen nem veszélyezteti az ország szuverenitását.
5. Ha az unió jelentős szerepet akar vállalni a nemzetközi kérdések megoldásában, akkor aktívabban kell fellépnie a béketeremtő kezdeményezésekben. Ez speciális haderő felállítását igényli. Én támogatom, hogy az uniónak legyen saját, speciális rendeltetésű hadereje, ez nem mond ellent a NATO-nak, mely a tagállamok kollektív biztonságát teremti meg.

MKP - Bauer Edit képviselőjelölt:
1. A jövőben erősíteni kell az európai kohéziót, el kell mélyíteni az európai identitást, csökkenteni kell a régiók közti különbségeket. Fontosnak tartom, hogy az Európai Unió közelebb kerüljön az állampolgárokhoz, átláthatóvá és egyszerűbbé kell tenni a döntéshozatalt.

Lancz Attila képviselőjelölt:
2. A bővítésnél az unió állapotát, befogadókészségét, a jelentkezők felkészültségét, legvégül pedig a földrajzi dimenziót kell számításba venni. Véleményem szerint ezek alapján jelen pillanatban csak Horvátország jöhet komolyan szóba a korai csatlakozás szempontjából. A további sorrend: a maradék nyugat-balkáni országok csoportja, különös tekintettel Macedóniára. Törökországot teljesen különállóan kell kezelni. A sort Ukrajna és Moldávia zárja mint az unió szomszédsági politikájának része.
Az MKP a 3., 4. és az 5. kérdésre nem válaszolt.

Szabad Fórum - Ľudmila Farkašovská képviselőjelölt:
1. Az unió legnagyobb problémája az irányító szerveinek túlságosan bonyolult felépítése és a túlburjánzott bürokrácia - a két központ: Brüsszel és Strasbourg.
2. Adjunk esélyt mindenkinek, de természetesen csak ha teljesíti a feltételeket. Az újabb bővítés további változásokat igényel, de meggyőződésem, hogy az unió tovább fog bővülni.

Mária Lévyová képviselőjelölt:
3. Amíg nem egyenlítődnek ki teljesen a gazdasági és a politikai különbségek, addig meg kell őrizni a jelenlegi állapotot: a független tagállamok közösségét. A jövőben mérlegelni lehet a föderáció bizonyos formáját.
4. A Lisszaboni Szerződés bizonyos mértékig kísérlet az unió egyfajta föderalizációjára, amit még korainak tartok. Az uniónak ez az „Alkotmánya“ a tagállamok önállóságának fokozatos korlátozásával jár, ráadásul lehetővé teszi, hogy a nagyobb tagállamok diktáljanak.
5. Az egyes nemzeti hadseregek és biztonsági erők részeiből ki lehetne alakítani közös európai biztonsági erőket, azzal, hogy a NATO egységes biztonságpolitikája érintetlen marad.

Szabadság és Szolidaritás – Ján Oravec képviselőjelölt:
1. Az unió legnagyobb problémája az, hogy eltávolodott az emberektől. Napjainkban Brüszszelben döntenek az életünket befolyásoló törvények több mint 70 százalékáról, de ezeknek csak minimális részét hagyják jóvá a tagállamokban megválasztott képviselők. Brüsszel és a polgárok közti távolságot illusztrálja az is, hogy a gazdasági válság elleni küzdelem helyett az EP-képviselők márciusban 9 millió eurót hagytak jóvá fitnesszcentrum építésére.
2. Az unió egyedülálló projekt, sikere és hatása korábban elképzelhetetlen volt. Az SaS támogatja a bürokrácia és adminisztratív akadályok csökkentését, a szabad piac szélesítését. Nem látjuk okát, hogy miért ne lehetne tovább bővíteni az uniót olyan országokkal, melyek teljesítik a feltételeket, például a volt Jugoszlávia tagállamaival. A másik oldalon viszont elkerülhetetlen, hogy az unió jövendő tagállamai már a belépéskor teljesítsék az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság betartására vonatkozó feltételeket.
3. Az SaS a tagállamok jogainak erősítését támogatja, keresni kell az optimális modell kialakítását, mely lehetővé teszi a gazdasági, politikai és szociális fejlődést. Az unió több egyszerű szabadkereskedelmi övezetnél, de mindig az erős tagállamokon kell alapulnia.
4. Az uniónak szüksége van egy új, szilárd szerződésre, mely szabályozza működését. Ennek a szerződésnek azonban rövidnek és közérthetőnek kellene lennie, és népszavazáson kellene elfogadni. A Lisszaboni Szerződés nem ilyen.
5. A NATO közvetlen feladata Szlovákia és a többi tagállam biztonságának szavatolása, ezért egy uniós hadsereg kiépítése felesleges.

HZDS - Irena Belohorská képviselőjelölt:
1. Az unió legnagyobb problémája a 2004-ben és 2007-ben csatlakozott 12 tagállam közti összhang hiánya.
3. Nem vagyok a föderáció híve.
4. A szerződés fő politikai üzenete az, hogy egyenrangúvá teszi a régi és új tagállamokat.

Peter Baco képviselőjelölt:
2. A jelenlegi állapotokat kell konszolidálni, bővítésre csak ezután lehet gondolni.
5. Az uniónak saját biztonsági rendszert kell kiépítenie.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?