Az ellenzéki pártok bírálják a kormányt, amiért a büntetőjogi módosításokat tekinti prioritásának, és figyelmeztetnek, hogy a változtatások a jogállamiságot is veszélybe sodorhatják. Szerintük az is probléma, hogy sok módosításról rendkívül gyors tárgyalások folynak. Az ellenzék egyes képviselői pozitívumként említették az ország külpolitikáján belüli folytonosságot.
Az ellenzék bírálja, hogy a kormány a büntetőjog módosítását tekinti prioritásnak
Bár az új kormány stabilitást, rendet és hozzáértő irányítást ígért, épp az ellenkezője történt. Ezt Michal Šimečka, a PS elnöke állapította meg a TASR-nek adott interjújában. Szerinte folytatódik a káosz. A kormánynak azt is felrótta, hogy több energiát fordít a büntetőjogi módosításokra, mint az emberek megsegítésére. A kormány célja szerinte a büntetlenség és az amnesztia biztosítása egyesek számára, illetve a hatalom egy kézben való összpontosítása. Úgy véli, hogy a kormány ezért akarja olyan gyorsan véghezvinni a büntetőjogi módosításokat, és eltörölni a speciális ügyészséget.
Pozitívumként könyveli el a külpolitikai folytonosságot, tekintettel arra, hogy Robert Fico (Smer) kormányfő milyen kijelentéseket tett a választások előtt. Értékelte az Európai Unióhoz és a NATO-hoz való viszony megőrzését és Ukrajna további támogatását. „Azt, hogy a kormányfő a csúcstalálkozón támogatta az Ukrajna csatlakozásáról szóló tárgyalások megnyitását, nagyon jónak tartom Szlovákia szempontjából, ez jót tesz az ország biztonsági, gazdasági és politikai érdekeinek” – mondta Šimečka.
Branislav Gröhling, az SaS frakcióvezetője szintén pozitívumnak tartja Ukrajna további támogatását. „Robert Fico a választások előtt arról beszélt, hogy hogyan nem fogja támogatni a katonai segítségnyújtást Ukrajnának. Lényegében átverte a választóit, mert Ukrajna támogatása folytatódik. A magánszektoron keresztül megy, de Robert Fico ezt Brüsszelben is jóváhagyta, és ezt Juraj Blanár (Smer) külügyminiszter is megerősítette” – közölte a TASR-nek adott interjújában.
Minden más szerinte negatívumnak számít. „Prioritásként kezelik a rendőrök elbocsátását, csökkentik a politikusok korrupcióért járó büntetését, eltörlik a Speciális Ügyészi Hivatalt. Ezek mind olyan dolgok, amelyek ártanak a jogállamiságnak, és Európa perifériájára szorítanak bennünket. Ezt igazolja az európai ügyészség bírálata is” – tette hozzá Gröhling.
A KDH több fontos ügy gyorsított eljárásban való megtárgyalását kifogásolta. Milan Majerský, a mozgalom elnöke a TASR-nek azt hangsúlyozta, hogy több változtatás esetében széleskörű szakmai vitára lenne szükség. Példaként a Speciális Ügyészi Hivatal eltörlését és a hatásköri törvényt említette. Majerský ugyanakkor értékelte Tomáš Drucker (Hlas) új oktatásügyi miniszter lépését, hogy a kormány programnyilatkozatának a kialakításakor az ellenzék képviselőit is meghívta.
Igor Matovič, a Slovensko mozgalom vezetője semmi olyat nem lát, amit megdicsérhetne. „Ez egyszerűen a jogállamiság alapjainak teljeskörű leépítése. Arra törekszenek, hogy a bűnözők kisebb büntetést kapjanak a már elkövetett bűntetteikért, és hogy saját maguk döntsenek magukról, a bűntetteiket pedig eltussolják” – közölte a TASR-nek adott interjújában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.